Aktualności

Kultura na weekend

Kultura na weekend: festiwale, koncerty, wystawa

Piosenka ranczerska w Kikole, festiwal „Per Musicam Ad Astra”, projekt „Oko nigdy nie śpi” w Lubostroniu, Tour de Carillon toruńskie dni miasta, wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu oraz koncert w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni  – to nasze propozycje na najbliższe, weekendowe spotkanie z kulturą.

 
Toruńskie Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” od środy (24 czerwca) prezentuje wystawę „Irregular Talents – Bezkresy wyobraźni”. Ekspozycja została przygotowana w ramach projektu, którego celem jest ocena prac artystów, którzy nie mieli szans na zdobycie profesjonalnego wykształcenia lub wypromowania swoich osiągnięć z uwagi na różnorodne życiowe ograniczenia. Wystawa była pokazywana we włoskiej Bolonii, od 20 lipca będzie dostępna w bydgoskie Galerii „Nad Brdą” WSG, ostatni jej akt to wrześniowa ekspozycja w austriackim Pregarten. W „Znakach Czasu” uwaga w wyborze pokazywanych prac została skupiona na dokonaniach uczestników toruńskiej Pracowni Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych (PRTON). Wystawa będzie czynna do 15 lipca. Więcej tutaj.
Od czwartku do niedzieli (25-25 czerwca) odbywa się kolejna edycja festiwalu Tour de Carillon. Solistka koncertów Magdalena Cynk wykona na carillonie, jednym z największych instrumentów świata, utwory muzyki filmowej, musicalowej i klasycznej. Koncerty odbędą się w dziewięciu miastach na Kujawach. W czwartek o godzinie 19 w Dobrzyniu nad Wisłą, w piątek o 17 w Brześciu Kujawskim oraz o 20 w Chodczu, w sobotę o 16 w Lubrańcu, o 18 w Izbicy Kujawskiej i o 21 w Piotrkowie Kujawskim, natomiast w niedzielę o 13 w Lubieniu Kujawskim, o 15 w Kowalu oraz na zakończenie o 19 w Ciechocinku.
W Toruniu przez cały tydzień trwają dni miasta. Kulminacyjnym punktem obchodów będzie odsłonięcie w czwartek (25 czerwca) „katarzynek” Piotra Głowackiego i Michała Kwiatkowskiego w Piernikowej Alei Gwiazd. W programie weekendowych wydarzeń Dni Torunia między innymi: piątkowy (26 czerwca) koncert Mariusza Lubomskiego, Adama Nowaka i Macieja Tajchera, inaugurujący cykl „Koncertów pod gwiazdami”,, występy teatru ulicznego „C’era una volta” w piątek i sobotę o godzinie 22 przy Hali Sportowo-Widowiskowej na ulicy Bema oraz niedzielny wieczór z koncertem trzech tenorów na Rynku Staromiejskim. Program wydarzeń tegorocznych Dni Torunia znajduję się tutaj.
Sonata klasyczna Es-dur i dwie Pieśni na wiolonczelę, altówkę i fortepian Johannesa Brahmsa oraz „Le Grand Tango” i „Cztery pory roku: Lato” Astora Piazzolli zabrzmią w niedzielę (28 czerwca) w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni. Wystąpią: grający na altówce Lech Bałaban, wiolonczelistka Agnieszka Bałaban oraz pianistka Magdalena Stopińska. Na koncert można dojechać Chopin Busem z Torunia oraz Golubia-Dobrzynia. Więcej informacji na stronie Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni: www.szafarnia.art.pl. Ośrodek Chopinowski w Szafarni jest instytucją kultury samorządu województwa.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

25 czerwca 2015 r.