Aktualności

Laureaci Wojewódzkiego Konkursu Astronomicznego

Do Chorwacji w nagrodę

Uczniowie z Bydgoszczy, Inowrocławia, Kruszwicy, Gostycyna, Złejwsi Wielkiej i Jankowic (gmina Łasin) zwyciężyli w trzeciej edycji organizowanego przez Urząd Marszałkowski Wojewódzkiego Konkursu Astronomicznego dla uczniów szkół gimnazjalnych. Finał rywalizacji odbył się wczoraj (24 czerwca) w toruńskim Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży. Nagrodą jest wyjazd na obóz żeglarski z elementami astronawigacji oraz astronomii w Chorwacji.

 
Celem konkursu jest promocja edukacji astronomicznej, dorobku nauk matematyczno-przyrodniczych, promowanie metody projektu w edukacji szkolnej oraz promocja dorobku najwybitniejszych uczonych w regionie województwa kujawsko-pomorskiego.

Konkurs został  prowadzony w trzech kategoriach:

  • praktyczne zespołowe projekty badawcze obejmujące  tematykę  astronomiczną, w  tym, w szczególności prace obserwacyjne i konstrukcyjne;
  • praktyczne indywidualne projekty badawcze obejmujące  tematykę  astronomiczną, w  tym, w szczególności prace obserwacyjne i konstrukcyjne;
  • indywidualne projekty badawcze, w którym tematyka astronomiczna przedstawiona jest w kontekście naukowym, historycznym, kulturowym i artystycznym.

Laureatów konkursu wyłoniła Rada Programowa Astrobaz złożona z przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dla 15 laureatów przygotowaliśmy atrakcyjne nagrody w postaci voucherów na obóz żeglarski z elementami astronawigacji oraz astronomii w Chorwacji, który odbędzie się między 20 a 31 lipca.

Lista laureatów tutaj

Wojewódzki Konkurs Astronomiczny jest realizowany w ramach projektu „Kujawsko-Pomorskie Regionem Astronomicznym II”, finansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz budżetu województwa. Liderem projektu jest Wydział Projektów Edukacyjnych i Stypendiów, Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego.

O ubiegłorocznej edycji konkursu tutaj

 

Departament Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego

25 czerwca 2015 r.