Aktualności

Dwa lata Banku Mleka Kobiecego

Dwa lata Banku Mleka Kobiecego

415 litrów pozyskanego mleka kobiecego, 67 dawczyń oraz ponad 450 wcześniaków i chorych noworodków, które otrzymały mleko to najważniejsze liczby dwóch pierwszych lat działalności Banku Mleka Kobiecego przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu.

 
Misją Banku Mleka Kobiecego jest zapewnienie tego najzdrowszego w pierwszym etapie życia pokarmu wszystkim urodzonym przedwcześnie i chorym noworodkom. Dawczynią może zostać każda zdrowa kobieta w okresie laktacji, dysponująca nadwyżkami mleka przy karmieniu swojego potomstwa.
Aktualnie w Polsce działają cztery banki mleka (oprócz toruńskiego dwa w Warszawie, jeden w Rudzie Śląskiej). Bank Mleka Kobiecego przy toruńskim WSZ był pierwszym w naszym kraju o zasięgu regionalnym. Placówka także jako pierwsza w Polsce została wyposażona w profesjonalny analizator składu mleka kobiecego. Dzięki temu urządzeniu wykonano ponad 2,5 tys. badań wartości odżywczej próbek pokarmu. Wyniki takich analiz pozwalają optymalnie dostosować matkom i personelowi medycznemu sposób żywienia najmłodszych pacjentów do ich indywidualnych potrzeb.
W maju tego roku placówka podpisała umowę ze Szpitalem Uniwersyteckim im. Jana Biziela w Bydgoszczy na korzystanie z swoich usług, gdzie trafiły już pierwsze porcje mleka. Mleko jest także przekazywane do bydgoskiego Szpitala Uniwersyteckiego im. Antoniego Jurasza oraz do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Łodzi.
Ważnym elementem pracy banku mleka jest edukacja matek i poradnictwo laktacyjne. Doradczynie laktacyjne z toruńskiego banku mleka rocznie udzielają kilkuset nieodpłatnych porad matkom i ich dzieciom z problemami w karmieniu piersią. Dzięki takiej działalności wiele kobiet korzystających z tej pomocy mogło nadal z powodzeniem naturalnie karmić swoje pociechy.
Bank Mleka Kobiecego prowadzi także działalność naukową. Prowadzona jest edukacja studentów oraz lekarzy w trakcie specjalizacji, także neurologopedów w zakresie znaczenia karmienia naturalnego dla wcześniaków i chorych noworodków oraz bezpieczeństwa obiegu mleka kobiecego.
Więcej informacji o kujawsko-pomorskim Banku Mleka Kobiecego na stronie WSZ tutaj.
 
 
 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

25 czerwca 2015 r.