Aktualności

Krajeński Park Krajobrazowy, fot. Daniel Pach
Krajeński Park Krajobrazowy, fot. Daniel Pach

Parki krajobrazowe zapraszają

Osiem kujawsko-pomorskich parków krajobrazowych zaprasza na rodzinne spacery, pikniki i zajęcia edukacyjne. Przyjazd warto zaplanować ze specjalną aplikacją na komórki i tablety. Wydarzenia najbliższego weekendu to Dni Otwarte w Ekologicznym Ogrodzie Edukacyjnym „Ryckowy Zakątek” w Gostynińsko-Włocławskim Parku Krajobrazowym, gra miejska w Świeciu współorganizowana przez Wdecki Park Krajobrazowy, „Promienisty Rajd Gęsi Gęgawy” w Nadgoplańskim Parku Tysiąclecia oraz „Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna” w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym.

 

– W Kujawsko-Pomorskiem mamy osiem parków krajobrazowych, wszystkie warte tego, by zobaczyć je i poznać osobiście – wspaniała przyroda z rzadkimi gatunków zwierząt i roślin, liczne jeziora, atrakcyjne szlaki turystyczne, interesujące materialne świadectwa dziedzictwa kulturowego. Nie znam takich, którzy tu nie wracają, często po wiele razy – zachęca marszałek Piotr Całbecki.

 

Brodnicki Park Krajobrazowy to mniej więcej 45 jezior. Tucholski Park Krajobrazowy i Wdecki Park Krajobrazowy są częściami największego polskiego rezerwatu biosfery – Borów  Tucholskich. Nadgoplański Park Tysiąclecia oraz Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy oferują świetne warunki do podglądania ptaków. Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego chroni i pielęgnuje walory przyrodnicze Doliny Dolnej Wisły oraz kultury menonickiej. W obrębie Krajeńskiego Parku Krajobrazowego znajduje się najwyższe w regionie wzniesienie – Czarna Góra. Przyrodę Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego cechuje różnorodność gatunków roślin, w tym ściśle chronionych.

 

 

Opracowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego aplikacja „Parki Krajobrazowe Województwa Kujawsko-Pomorskiego” na telefon lub tablet łączy funkcjonalność wirtualnego przewodnika i nawigacji. Pozwala na planowanie wycieczek, w przystępny sposób prezentuje atrakcje, a wyczerpujące opisy wzbogacone są o fotografie i grafiki.

 

 

Najbliższe imprezy w parkach krajobrazowych:

 

  • W piątek i sobotę (23-24 września) Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy zaprasza na Dni Otwarte w Ekologicznym Ogrodzie Edukacyjnym „Ryckowy Zakątek”. W piątek zaplanowano warsztaty dla szkół, w sobotę otwarta impreza odbędzie się na targowisku miejskim w Kowalu. W programie występy zespołów folklorystycznych, koncerty, prezentacje i warsztaty. Wystąpi między innymi Majka Jeżowska.

 

  • W sobotę (24 września) z okazji 70. urodzin Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świeciu odbędzie się Gra Miejska „Zagubiony”. Partnerem wydarzenia jest Wdecki Park Krajobrazowy.

 

  • Nadgoplański Park Tysiąclecia zaprasza na kolejną odsłonę imprezy turystycznej „Promienisty Rajd Gęsi Gęgawy”, która odbędzie się w sobotę (24 września) na trasie z Kruszwicy przez Grodztwo-Gocanowo-Rusinowo-Janocin-Witowice-Ostrowo-Złotowo-Ostrówek-Potrzymiech „Rysiowka”-Łuszczewo-Lachmirowice-Rzepowo-Kruszwica. Więcej informacji

 

  • W sobotę (24 września) w ramach ogólnopolskiej akcji „Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna”, odbędzie się marsz do trójstyku województw kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego, znajdującego się na terenie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Grupy sztafetowe wystartują z Górzna, Lidzbarka, Żuromina i Lubowidza i spotkają się przy głazie symbolizującym miejsce styku województw.

 

Informacja o wydarzeniach organizowanych w parkach krajobrazowych

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

21 września 2016 r.