Aktualności

W sobotę (24 września) w Teatrze Polskim w Bydgoszczy rozpoczyna się Festiwal Prapremier. Wśród prezentowanych spektakli znajdzie się „Tu Wersalu nie będzie” produkcji gospodarzy wydarzenia, fot. Monika Stolarska
W sobotę (24 września) w Teatrze Polskim w Bydgoszczy rozpoczyna się Festiwal Prapremier. Wśród prezentowanych spektakli znajdzie się „Tu Wersalu nie będzie” produkcji gospodarzy wydarzenia, fot. Monika Stolarska

Weekend z kulturą

Koncerty 54. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego, zakończenie Festynu Archeologicznego w Biskupinie, ostatnie wydarzenia regionalnych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, inauguracja Festiwalu Prapremier w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, wystawy w toruńskich Centrum Sztuki Współczesnej, Galerii Wozownia i Muzeum Etnograficznym oraz koncert w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni to nasze propozycje na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą.

 

W sobotę (24 września) w Teatrze Polskim w Bydgoszczy rozpoczyna się Festiwal Prapremier, jedna z najważniejszych imprez teatralnych w regionie. Tegoroczna edycja będzie poświęcona  Europie i scenicznym próbom przedstawienia zarówno trawiących ją kryzysów, jak też alternatywnych dróg jej rozwoju. Wydarzenie odbędzie się przy wsparciu samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. Program festiwalu oraz więcej informacji na stronie www.festiwalprapremier.pl.

 

Toruńskie CSW zaprasza w piątek (23 września) na wernisaż wystawy „Kości wszystkich ludzi”, dedykowanej pamięci Jacka Kryszkowskiego, jednej z głównych postaci ruchu artystycznego, określanego mianem Kultury Zrzuty, którego punktem wyjścia była kontestacja zastanej rzeczywistości. Na wystawie zobaczymy rzeźby, instalacje, obrazy młodych polskich artystów, którzy poszukują odpowiedzi na pytanie o powody rezygnacji uczestnictwa w kulturze. Więcej na stronie CSW.

 

W weekend (24-25 września) w całym kraju odbędzie się kolejna edycja projektu „60+Kultura”, podczas której seniorzy bezpłatnie zwiedzają wybrane instytucje kultury. Do akcji włącza się toruńska Galeria Wozownia, która zaprasza do obejrzenia trzech wystaw – 10. Triennale Małych Form Malarskich, czyli ekspozycji prezentującej ponad sto najlepszych prac nadesłanych na konkurs malarski organizowany przez galerię, „Blue Mountains Rediscovered” Magdy Węgrzyn będącej prezentacją prac inspirowanych pobytem artystki w Australii, oraz ekspozycji „To, co trwałe” Tomasza Tomaszewskiego prezentującej fotograficzny obraz fenomenu góralszczyzny. Więcej na stronie Wozowni.

 

„Ze skarbca pieśni” to tytuł koncertu, który odbędzie się w niedzielę (25 września) w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni. W wykonaniu Zuzanny Szarej (sopran) i Justyny Jakubowskiej (fortepian) zabrzmią pieśni Chopina, Moniuszki, Franciszka Maklakiewicza, katalońskiego kompozytora Xaviera Montsalvate i Michaiła Ippolitowa-Iwanowa. Więcej na stronie ośrodka.

 

Zapraszamy także do obejrzenia wystawy „Biały? Czarny? Czerwony? O symbolice kolorów” w toruńskim Muzeum Etnograficznym, na której zwiedzający dowiedzą się o kulturowym znaczeniu kolorów, a także poznają odpowiedzi na pytania: Dlaczego zmarłym malowano kiedyś twarze na czerwono? Od kiedy czarny kot przynosi pecha? Skąd wiadomo, że kobieta w czerwonej sukience ma większe powodzenie u mężczyzn od tej w kreacji innego koloru? Czy „biała broń” jest faktycznie biała? Więcej na stronie muzeum.

 

Najbliższy weekend to nie tylko wydarzenia kulturalne. Zapraszamy również na Międzynarodowe Biegi im. Bronisława Malinowskiego w Grudziądzu w ramach Grand Prix Województwa Kujawsko-Pomorskiego w biegach długodystansowych, wydarzenia podczas projektu „Wieś na weekend” oraz imprezy w parkach krajobrazowych.

 

Galeria Wozownia, Ośrodek Chopinowski w Szafarni i Muzeum Etnograficzne w Toruniu są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

22 września 2016 r.