Aktualności

Ambasador Republiki Federalnej Niemiec Rolf Nikel w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdzieblo/tarantoga.pl
Ambasador Republiki Federalnej Niemiec Rolf Nikel w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdzieblo/tarantoga.pl

Ambasador Niemiec w Toruniu

Gościem marszałka Piotra Całbeckiego był 21 września ambasador Republiki Federalnej Niemiec Rolf Nikel, któremu towarzyszyli małżonka Oliwia Nikel, konsul generalna RFN w Gdańsku Cornelia Pieper oraz niemiecki konsul honorowy w Bydgoszczy Jarosław Kuropatwiński.

 

Ambasador Nikel jest zawodowym dyplomatą, w służbie dyplomatycznej swojego kraju od początku lat 80-tych. Studiował politologię, prawo międzynarodowe i ekonomię we Frankfurcie, amerykańskim Durham i w Paryżu; w 1979 roku uzyskał dyplom prestiżowego paryskiego Institut d’Études Politiques. Pracował na placówkach w Moskwie, Nairobi i Waszyngtonie, w latach 1998-2001 był kierownikiem referatu ds. Europy Wschodniej i Bałkanów w Urzędzie Kanclerskim, w latach 2011-2014 pełnomocnikiem rządu federalnego ds. rozbrojenia i kontroli zbrojeń. Ambasadą w Warszawie kieruje od dwóch lat.

 

Niemcy są głównym partnerem gospodarczym naszego kraju i naszego regionu – udział polsko-niemieckiej wymiany handlowej w naszym eksporcie to 30 procent, zaś w imporcie 20 procent. Łączna wartość eksportu kujawsko-pomorskich firm za zachodnią granicę to sporo ponad 7 miliardów złotych (34 procent całego eksportu). Wśród firm, które dobrze sobie radzą na niemieckim rynku, jest toruńska grupa TZMO, która 17 lat temu powołała do życia TZMO Deutschland, posiadające centrum szkoleniowo-marketingowo-logistyczne w Biesenthal pod Berlinem i będące trzecim największym dostawcą wyrobów chłonnych w Niemczech, gdzie sprzedaje również pieluchy, wyroby medyczne i artykuły higieniczne dla kobiet.

 

Spotkanie w Toruniu miało charakter kurtuazyjny.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

21 września 2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 22 września 2016 r.

 

Ambasador Republiki Federalnej Niemiec Rolf Nikel w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdzieblo/tarantoga.plAmbasador Republiki Federalnej Niemiec Rolf Nikel w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdzieblo/tarantoga.plAmbasador Republiki Federalnej Niemiec Rolf Nikel w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdzieblo/tarantoga.plAmbasador Republiki Federalnej Niemiec Rolf Nikel w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdzieblo/tarantoga.plAmbasador Republiki Federalnej Niemiec Rolf Nikel w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdzieblo/tarantoga.plAmbasador Republiki Federalnej Niemiec Rolf Nikel w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdzieblo/tarantoga.plAmbasador Republiki Federalnej Niemiec Rolf Nikel w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdzieblo/tarantoga.pl