Aktualności

Unitas Durat dla Łucji Stańskiej, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP
Unitas Durat dla Łucji Stańskiej, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP

Pani Łucja z medalem marszałka

Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski odwiedził bydgoszczankę Łucję Stańską, która świętowała niedawno setne urodziny. Z tej okazji otrzymała marszałkowski medal Unitas Durat Cuiaviano-Pomeraniensis.

 

Łucja Cecylia Stańska urodziła się 18 listopada 1922 roku. Córka Wiktora i Wandy Strzyżewskich przyszła na świat w Bydgoszczy. Jej ojciec był aktywnym członkiem ruchu oporu w czasie obu wojen, brał udział w powstaniu wielkopolskim, w wojnie polsko-bolszewickiej i bitwie pod Verdun, należał do Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski. Miała dwoje młodszego rodzeństwa – brata Witolda i siostrę Romanę. Maturę zdała w Gimnazjum Żeńskim w Chełmnie. Potem, wraz z rodziną, przeprowadziła się do Wejherowa (województwo pomorskie). W marcu 1941 roku pracowała w biurze przedsiębiorstwa samochodowego zajmującego się sprzedażą i naprawą samochodów marki Opel, zarządzanym przez Niemca Enricha Zippa. Pani Łucja wspomina dobre warunki tej pracy, a małżeństwo Niemców pod koniec wojny proponowało nawet wspólną ucieczkę z Polski, jednak nigdy nie przystała na tą propozycję bo nie chciała opuścić ojczyzny.

 

Pani Łucja, poza pracą z językiem niemieckim, uczęszczała także na kursy języka rosyjskiego. Gdy zbliżała się Armia Czerwona, znajomość rosyjskiego pomogła jej przetrwać. W Wejherowie przeżyła bombardowania. Po zakończeniu wojny rozpoczęła pracę w Starostwie Powiatowym w Wejherowie, gdzie przyjmując byłych więźniów z obozu koncentracyjnego zaraziła się tyfusem. Rozpoczęło to jej problemy zdrowotne. W 1949 roku przeprowadziła się do Bydgoszczy, gdzie pracowała w obecnym Urzędzie Wojewódzkim na różnych stanowiskach biurowych. W 1958 roku poślubiła Aleksandra Józefa Stańskiego. Byli małżeństwem przez 8 lat, później pani Łucja została wdową. Para doczekała jednego dziecka – córki Izabelli. Od 1968 roku pracowała na pół etatu w Bydgoskim Przedsiębiorstwie Inżynieryjno-Elektrycznym, a od 1975 roku w Urzędzie Wojewódzkim, aż do emerytury.

 

Pani Łucja nadal mieszka w Bydgoszczy pod opieką córki.

 

Życiorys, w oryginalnej pisowni, autorstwa jubilatki.

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy jeszcze w 2022 oraz w 2023 roku kończą sto lat, a także starszych, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

15 grudnia 2022 r.

 

Unitas Durat dla Łucji Stańskiej, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPUnitas Durat dla Łucji Stańskiej, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPUnitas Durat dla Łucji Stańskiej, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPUnitas Durat dla Łucji Stańskiej, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPUnitas Durat dla Łucji Stańskiej, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP