Aktualności

Fot. Andrzej Goiński

Pamięci żołnierzy wyklętych

W regionie obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przedstawiciele samorządowych władz województwa będą uczestniczyć w niedzielnych (1 marca) uroczystościach w Toruniu, Włocławku i Białych Błotach.

 

Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest ustanowionym w 2011 roku świętem państwowym poświęconym pamięci żołnierzy niepodległościowego podziemia.

 

Obchody w gminie Białe Błota rozpoczną się o godzinie 8.45 od sadzenia 18 dębów pamięci w Alei Żołnierzy Wyklętych w Trzcińcu. O godzinie 10 odbędzie się uroczysta msza święta w kościele w Białych Błotach. O 11.30 zaplanowano uroczysty apel pod pomnikiem przy gimnazjum (ul. Czysta), a o godzinie 12.30 wystartuje II Ogólnopolski Bieg Niezłomnych. O godzinie 13 w auli gimnazjum odbędzie się część artystyczna. W uroczystościach będzie uczestniczył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

Toruńskie obchody organizowane przez Muzeum Historyczno-Wojskowe rozpoczną się w południe mszą świętą w kościele WNMP. O godzinie 13 zaplanowano złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą żołnierzy Armii Krajowej sądzonych i skazanych przez władze komunistyczne, umieszczoną na gmachu Sądu Okręgowego. Po ceremonii odbędzie się przemarsz pod pomnik Żołnierzy Wyklętych przy Muzeum Etnograficznym. W uroczystościach weźmie udział marszałek Piotr Całbecki.

 

Niedzielne uroczystości we Włocławku są organizowane przez Międzyzakładową Organizację Związkową NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i Szkolnictwa Wyższego Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej oraz Klasztor Ojców Franciszkanów we Włocławku. Rozpoczną się w południe mszą świętą w klasztorze Ojców Franciszkanów (plac Wolności), po której odbędzie się odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej żołnierzom wyklętym. Po ceremonii zaplanowano przemarsz pod pomnik Armii Krajowej przy kościele Najświętszego Zbawiciela. W uroczystościach weźmie udział członek zarządu województwa Sławomir Kopyść. We wtorek (3 marca) obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędą się także w Centrum Kultury Browar B we Włocławku.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

27 lutego 2015 r.