Aktualności

Fot. asp. Piotr Duziak z Zespołu Prasowego KWP w Bydgoszczy
Fot. asp. Piotr Duziak z Zespołu Prasowego KWP w Bydgoszczy

Pamięci policjantów zamordowanych w Miednoje

W miniony piątek (2 września) wicemarszałek Zbigniew Ostrowski uczestniczył w uroczystości upamiętniającej policjantów zamordowanych w 1940 r. w Miednoje, która odbyła się  I Liceum Ogólnokształcącym przy placu Wolności.

 

Konferencję, zorganizowaną przez Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy oraz związek zawodowy policjantów NSZZP, wzbogacił interesujący referat bydgoskiego Oddziału IPN poświęcony zbrodni popełnionej przez NKWD na polskich policjantach i ukazujący ją szerzej w kontekście sowieckiego ludobójstwa dokonanego na polskich oficerach wiosną 1940 r.

 

W ramach obchodów pokazano także wystawę plenerową przygotowaną przez bydgoski IPN, prezentującą miejsca pomordowania polskich policjantów i żołnierzy w Miednoje. Młodzież złożyła też kwiaty przy Dębie poświęconym pamięci por. Jerzego Goździewicza, absolwenta Liceum, który zginął w Charkowie.

 

Następnie w Katedrze bydgoskiej odbyła się msza św. w intencji pomordowanych policjantów pod przewodnictwem biskupa bydgoskiego ks. Jana Tyrawy, a obchody zakończyła uroczystość złożenia wieńców na Starym Rynku oraz występ orkiestry reprezentacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

 

 

Gabinet Marszałka

Urząd Marszałkowski

 

9 września 2016 r.

 

Fot.  asp. Piotr Duziak z Zespołu Prasowego KWP w BydgoszczyFot.  asp. Piotr Duziak z Zespołu Prasowego KWP w BydgoszczyFot.  asp. Piotr Duziak z Zespołu Prasowego KWP w BydgoszczyFot.  asp. Piotr Duziak z Zespołu Prasowego KWP w BydgoszczyFot.  asp. Piotr Duziak z Zespołu Prasowego KWP w BydgoszczyFot.  asp. Piotr Duziak z Zespołu Prasowego KWP w BydgoszczyFot.  asp. Piotr Duziak z Zespołu Prasowego KWP w BydgoszczyFot.  asp. Piotr Duziak z Zespołu Prasowego KWP w BydgoszczyFot.  asp. Piotr Duziak z Zespołu Prasowego KWP w BydgoszczyFot.  asp. Piotr Duziak z Zespołu Prasowego KWP w Bydgoszczy