Aktualności

Kujawsko-Pomorskie – młody region z potencjałem; fot. Mikołaj Kuras
Kujawsko-Pomorskie – młody region z potencjałem; fot. Mikołaj Kuras

Województwo z potencjałem

Kujawsko-Pomorskie to województwo ze sporym potencjałem. Nasze specjalności to żywność i lecznictwo uzdrowiskowe. Są konkurencje w których jesteśmy w czołówce i takie, w których dystansujemy resztę kraju.

 

Nasz region to 19 powiatów ziemskich i cztery miasta na prawach powiatu, 144 gminy (miejskie, wiejskie i miejsko-wiejskie), 52 miasta (od dużych po całkiem małe) oraz 3 584 wsie zorganizowane w 2 280 sołectw. Gęstość zaludnienia jest u nas nieco niższa niż średnio w kraju, przyrost naturalny na krajowym poziomie. Nieco lepiej niż przeciętna wypadamy pod względem wskaźnika liczby łóżek szpitalnych w relacji do populacji, wskaźnika utwardzonych dróg w relacji do długości całej sieci drogowej i gospodarstw domowych korzystających z kanalizacji i oczyszczalni ścieków.

 

Najwyżej położoną miejscowością w województwie jest Dąbrówka w powiecie sępoleńskim (188 metrów nad poziom morza), najniżej leżą Rozgarty w powiecie grudziądzkim (26 metrów powyżej lustra Bałtyku).  Mamy cztery sporych rozmiarów jeziora z których największe – Gopło – mierzy ponad 2 tysiące hektarów. Średnia roczna temperatura wynosi ok. 10 stopni Celsjusza, zdarzają się 33-stopniowe upały i -19-stopniowe mrozy.

 

Jesteśmy wśród czterech polskich regionów w których stopa bezrobocia spada najszybciej (3,7 proc. od 2010 roku) i wśród trzech w których najszybciej rośnie liczba nowych ofert pracy (w tym samym czasie 42 proc.). W jednym tylko 2014 roku powstało u nas blisko 6 tysięcy nowych miejsc pracy, pod koniec tego roku mieliśmy blisko 2 tysiące wolnych posad (najwięcej dla robotników wykwalifikowanych, mechaników i kierowców).  

 

Nie jest tajemnicą, że jesteśmy potentatem w produkcji żywności. Bijemy na głowę inne województwa w zbiorach warzyw, jesteśmy wśród najlepszych w hodowli bydła i trzody chlewnej, w relacji powierzchni zasiewów do powierzchni użytków rolnych, powierzchni upraw rzepaku, zajmujemy drugie miejsce w uprawie buraków cukrowych i trzecie w produkcji kukurydzy na ziarno. Miejsca na podium przysługują nam również w dziedzinie wartości skupu produktów roślinnych. Z całą pewnością dlatego nasze grunty rolne osiągają najwyższe ceny w kraju.

 

Mniej oczywiste jest już to, jak wypadamy w ocenie potencjału naszych uzdrowisk – mamy drugie miejsce jeśli chodzi o liczbę łóżek w sanatoriach i szpitalach uzdrowiskowych oraz pod względem liczby kuracjuszy i trzecie jeśli liczyć kurujących się u nas cudzoziemców. Zaskoczeniem dla wielu może być natomiast bezapelacyjna palma pierwszeństwa – pierwsze miejsce w Polsce – jeśli chodzi o łóżka na oddziałach kardiochirurgicznych w przeliczeniu na 10 tysięcy mieszkańców.

 

Edukacja na wszystkich poziomach kształcenia oraz inwestycje w segment badawczo-wdrożeniowy od lat są oczkiem w głowie wojewódzkich władz samorządowych. W rzędzie krajowych liderów sytuujemy się pod względem liczby absolwentów uniwersytetów (2. miejsce), wskaźnika liczby słuchaczy studiów podyplomowych (4. miejsce),  a nawet zatrudnienia w segmencie badawczo-rozwojowym (2. miejsce pod względem wzrostu rok do roku).

 

W czym jeszcze jesteśmy bardzo dobrzy? W działaniach na rzecz ochrony środowiska – zajmujemy trzecie miejsce w kraju w produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych oraz pod względem łącznej długości ścieżek rowerowych wzdłuż dróg (bez turystycznych szlaków rowerowych). Pierwsze miejsce w kraju dają nam wioślarze i kolarze trenujący w naszych klubach. To w dużej mierze dzięki temu mamy w regionie sportowców odnoszących sukcesy w tych dyscyplinach. No i imprezy masowe – zasłużone drugie miejsce. 

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

6 września 2016 r.

ostatnia aktualizacja: 9 września 2016 r.