Aktualności

fot. Andrzej Goiński
fot. Andrzej Goiński

Paderewski Piano Academy

Jedyna na świecie mistrzowska szkoła letnia dla pianistów z orkiestrą symfoniczną, czyli Paderewski Piano Academy, rozpocznie się w niedzielę (9 sierpnia) w zespole pałacowo-parkowym w Ostromecku. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Młodzi, wyselekcjonowani pianiści z dziesięciu krajów będą doskonalić swój talent pod okiem profesorów Ilji Schepsa z Niemiec, Noriko Ogawy z Japonii i Fabio Bidiniego w Włoch. Pianiści zobowiązani są do przygotowania jednego koncertu, który następnie ćwiczą z orkiestrą symfoniczną. Tradycyjnie będzie to Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Anny Mróz i Przemysława Fiugajskiego. Muzycy przygotują koncerty fortepianowe między innymi Mozarta, Beethovena, Czajkowskiego, Chopina, Griega, Mendelssohna i Saint-Saensa. Uczestnicy będą podzieleni na dwie grupy. Pierwsza będzie ćwiczyć od 9 do 16 sierpnia, druga w dniach 16-23 sierpnia.

 

Paderewski Piano Academy to także koncerty uczestników. Pierwszy z nich odbędzie się 15 sierpnia w kolegiacie w Koronowie, następnie 16 sierpnia w kościele farnym w Chełmnie. 22 sierpnia pianiści wraz z orkiestrą wystąpią w Dworze Artusa w Toruniu. Na zakończenie młodzi muzycy zagrają w kościele pw. Bożego Ciała w Bydgoszczy. Na wszystkie występy wstęp wolny. Więcej informacji znajduję się tutaj.

 

Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem marszałka Piotra Całbeckiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

5 sierpnia 2015 r.