Aktualności

Wioska Górnicza w Pile, fot. Marek Dembski
Wioska Górnicza w Pile, fot. Marek Dembski

Chleb, miód i górnicy, czyli wioski tematyczne

Wioski tematyczne to innowacyjny sposób na rozwój wsi i aktywizację jej mieszkańców poprzez wykorzystanie nieoczywistego potencjału turystycznego danej miejscowości. W naszym województwie działa jedenaście wiosek tematycznych. Można w nich wypiekać chleb, wcielić się w zielarza, degustować miody, tworzyć rękodzieło ludowe, smażyć konfitury, a nawet uczestniczyć w weselu sztygara.

 

Oferta turystyczna wiosek tematycznych tworzona jest na bazie wyróżników lokalnej kultury materialnej i duchowej, legend, historii regionu oraz walorów przyrodniczych. – Wioski tematyczne to warte docenienia przedsięwzięcia, które nie tylko promują nasz region, ale też integrują lokalną społeczność. Aż trzy tego rodzaju inicjatywy wyróżniliśmy w naszym konkursie „Rodzynki z pozarządówki” mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Wioska Górnicza w Pile (powiat tucholski)

W położonej w Borach Tucholskich Pile nad Brdą w latach 1859 – 1939 działały jedyne w północnej Polsce kopalnie węgla brunatnego. W wiosce można zwiedzić zabytkową kopalnię, a także dowiedzieć się jak żyli mieszkańcy górniczej wioski w XIX wieku. Atrakcyjną propozycją są gry terenowe. Na odważnych czeka poszukiwanie skarbu górnika Wilhelma Krugera ukrytego w kopalni przed 120 laty. Gra „Znajdź pracę w kopalni” pozwala natomiast sprawdzić swoje predyspozycje do zawodu borowiackiego górnika.  Ponadto można próbować swoich sił w kowalstwie i garncarstwie a także uczestniczyć w warsztatach plastycznych. Wartą uwagi ofertą przeznaczoną dla grup zorganizowanych jest biesiada borowiacko-śląska „Wesele Sztygara”. To rekonstrukcja wesela pochodzącego ze śląska sztygara Eryka i borowianki Zosi, które odbyło się we wsi w latach 30-tych XX wieku. Więcej informacji.

Wioska Górnicza w Pile powstała dzięki wsparciu przekazanemu przez Urząd Marszałkowski w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Inicjator powstania wioski, Stowarzyszenie „BUKO”, zostało wyróżnione w VI edycji konkursu o nagrodę marszałka województwa „Rodzynki z pozarządówki”.

 

Czytaj też: Górnicza Wioska to strzał w dziesiątkę.

 

Wioska Ptasia w Adamkowie (powiat tucholski)

Wioska przyciąga nie tylko miłośników przyrody, ale także sztuki. Znakomicie przygotowana ścieżka ornitologiczna umożliwia obserwowanie wielu  gatunków ptaków występujących w Krajeńskim Parku Krajobrazowym. Można także wyruszyć szlakiem Leona Wyczółkowskiego, bowiem słynny młodopolski malarz czerpał w tych okolicach inspiracje dla swoich pejzaży. Obie pasje pozwala połączyć Plenerowe Muzeum Ptaka prezentujące drewniane rzeźby. Więcej informacji.

 

Inicjatywa „Ptasia wioska – Adamkowo” została nagrodzona w II edycji konkursu „Rodzynki z pozarządówki”.

 

Wioska Kwiatowa w Żalnie (powiat tucholski)

Główną atrakcją jest ogród „Tęczowy zakątek” o powierzchni 2 tysięcy metrów kwadratowych. Można wziąć udział w warsztatach ogrodniczych oraz uczestniczyć w grze terenowej „Kwiatowy spacer po Żalnie” z zagadkami, rebusami i poszukiwaniem skarbu. W wiosce odbywają się również  warsztaty plastyczne z wykorzystaniem filcu, krepiny, papieru i drewna a motywem tworzonych prac są kwiaty. Więcej informacji.

 

Wioska Miodowa w Wielkim Mędromierzu (powiat tucholski)

Największą atrakcją wioski są pasieki. Tu każdy pogłębi swoją wiedzę o pszczołach i pszczelarstwie, dowie się czym jest pierzga, jakie mamy rodzaje miodów, do czego służy mleczko pszczele, dlaczego pszczoły wytwarzają kit i jak go stosować w lecznictwie. Można także skosztować przysmaków przygotowanych na bazie miodu. Na chętnych czekają też warsztaty wytwarzania świec z wosku oraz gra terenowa „Wyprawa Odkrywców po Wiosce Miodowej”. Więcej informacji.

 

Wioska Jabłoni w Jabłonce (powiat tucholski)

Położona w Borach Tucholskich Jabłonka słynie z owocowych sadów. Odwiedzający spróbują wielu potraw z jabłkami w roli głównej, między innymi szarlotek, racuchów, wyśmienitego jabłecznika. Uczestnicy warsztatów Babusi frysztyk, czyli co babcia na śniadanie jadała?” samodzielnie upieką drożdżowe bułeczki w piecu na świeżym powietrzu oraz ubiją masło i przygotują twaróg. W ofercie są też warsztaty wyrabiania mydła i „jabłkowa olimpiada”. Więcej informacji.

 

Wioska powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Jabłonka Jabłkowa Kraina, wyróżnionego w VI edycji konkursu „Rodzynki z pozarządówki”.

Czytaj też: W Jabłonce chce się chcieć

 

Wioska Grzybowa w Krzywogońcu (powiat tucholski)

Tematem przewodnim są grzyby, co widać na pierwszy rzut oka – tabliczki przedstawiające ich rozmaite gatunki są umieszczone na każdym budynku we wsi. Odwiedzający skosztują wielu tradycyjnych borowiackich potraw w tym sztandra z sosem grzybowym. Dla dzieci przygotowano też liczne zabawy i gry terenowe nawiązujące do motywu grzyba. Corocznie obchodzone jest hucznie święto grzyba – festyn przyciągający wielu turystów. Więcej informacji.

 

Wioska Owocowa w Węgiersku (powiat golubsko-dobrzyński)

Tematem przewodnim są drzewa owocowe, zwłaszcza śliwki węgierki, z którymi wiąże się legenda o powstaniu osady. We wsi zachował się stary sad oraz zabytkowy drewniany dom. Można wziąć udział w pokazie smażenia konfitur połączonych z ich degustacją, a w czasie warsztatów własnoręcznie przyozdobić słoiczki na owocowe przetwory. W ofercie są również gry i zabawy nawiązujące do motywu owoców, a także owocowe karaoke. Więcej informacji.

 

Wioska Orzechowa w Podzamku Golubskim (powiat golubsko-dobrzyński)

Podczas pobytu w wiosce poznamy  dawne  sposoby wykorzystania orzecha, np. jako źródła oleju czy barwnika a także jako lekarstwa stosowanego w medycynie ludowej. W czasie warsztatów plastycznych można przy użyciu orzechowego barwnika wykonać kartkę pocztową, albo z różnych gatunków orzechów tworzyć biżuterię. W programie zwiedzania jest też degustacja orzechowych smakołyków. Więcej informacji.

 

Wioska Chlebowa w Janiej Górze (powiat świecki)

Na odwiedzających czeka pokaz tradycyjnego młócenia zboża oraz warsztaty chlebowe: przygotowania ciasta chlebowego zgodnie ze starą, oryginalną recepturą oraz wspólne wypiekanie chleba w prawdziwym piecu chlebowym. Organizowana jest również gra fabularna, której scenariusz nawiązuje do legendy wioski chlebowej. Dzieci mają okazję uczestniczenia w tradycyjnych grach i zabawach, w które niegdyś bawili się ich rówieśnicy. Więcej informacji.

 

Wieś Maciejowej Duszy w Macikowie (powiat golubsko-dobrzyński)

Temat przewodni wioski nawiązuje do lokalnego podania o kowalu Macieju i gęsiareczce Zosi. Odwiedzający poznają gatunki ziół i ich lecznicze działanie. W ramach zajęć rękodzielniczych uczestnicy mogą przygotować obraz wyklejany ziarnami, ozdobić pisankę lub gipsową gąskę. Na dzieci czekają też zabawy ruchowe. Więcej informacji

 

Borowiacka Wioska w Nowym Suminie (powiat tucholski)

Wizyta w Nowym Suminie to okazja aby doświadczyć bogactwa kultury ludowej Borów Tucholskich. We wsi zachowały się tradycyjne borowiackie chaty, stroje ludowe, sprzęty gospodarstwa domowego czy dawne narzędzia rolnicze. Na gości czekają lokalne potrawy, np. borowiackie mace czy fryndze. Usłyszymy także opowieści o historii wsi i lokalne legendy. W ofercie są pokazy strzyżenia owiec i przędzenia wełny, warsztaty kulinarne na których nauczymy się  piec podpłomyki czy ubijać masło, a także warsztaty rękodzieła z  wykorzystaniem drewna, filcu, siana i pestek. Ciekawą propozycją są gry i zabawy ruchowe w stogu siana (skakanie w stóg siana, walka workami wypełnionymi sianem, szukanie ukrytych w sianie skarbów). Więcej informacji.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

5 sierpnia 2015 r.

 

Wioska Jabłoni w Jabłonce, fot. Marek DembskiWioska Miodowa w Wielkim Mędromierzu, fot. Tymon MarkowskiWioska Górnicza w Pile, fot. Marek Dembski