Aktualności

Praca Dance Ristovej z Macedonii, lat 13.
Praca Dance Ristovej z Macedonii, lat 13.

Ekspozycje dziecięcych prac plastycznych

W najbliższych dniach w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu zostaną otwarte dwie wystawy. W czwartek (6 sierpnia) w siedzibie galerii przy Rynku Nowomiejskim otwarcie ekspozycji „Bałkańskie klimaty”. Od poniedziałku (10 sierpnia) dla gości filii przy Kościuszki dostępna będzie wystawa „Krople światła”.

 

Wystawa „Bałkańskie klimaty” jest zestawieniem prac malarskich, graficznych i rysunkowych nadesłanych w tym roku na konkurs „Zawsze zielono, zawsze niebiesko” z wybranymi pracami z archiwum galerii.  Ekspozycję charakteryzuje zróżnicowaną tematyką – obok folklorystycznych scenek znajdują się prace inspirowane fantastyką, podróżami oraz codziennością. Na wystawie dominują prace z południowosłowiańskiego kręgu kulturowego. Znajdują się realizacje z różnych krajów byłej Jugosławii – Serbii, Chorwacji, Czarnogóry, Macedonii, Bośni i Hercegowiny, a także z sąsiadujących z nimi Grecji, Bułgarii i Albanii. Ekspozycja będzie otwarta dla zwiedzających do 5 września.

 

Tematem kolejnej wystawy jest woda. W ramach ekspozycji „Krople światła” pokazanych zostanie ponad 120 fotografii, będących próbą opisu wody w różnych jej aspektach. Znajdują się ujęcia obrazujące wielkie morskie przestrzenie, są wizerunki niewielkich kropel deszczu. Jest spokojna, wręcz zapraszająca do relaksu toń, jest dynamiczny, niebezpieczny żywioł. Oglądana z oddali i z bliska niezwykle fotogeniczna materia, która może być lustrem, filtrem, zbiorem migoczących refleksów świetlnych lub rozchodzących się kręgów. W wielu przypadkach woda jest tylko pretekstem do pokazania zmieniających się godzin, dni, miesięcy, następujących po sobie pór roku. Ekspozycja będzie czynna do 8 września.

 

Galeria to przede wszystkim zajęcia artystyczne dla dzieci. W czwartek (6 sierpnia) odbędzie się kolejne spotkanie, podczas którego najmłodsi zapoznają się z niezwykłymi technikami plastycznymi. Tym razem, w ramach projektu „Kraina jaszczurów”, wykonają kolaż z wykorzystaniem ręcznie barwionych papierów, brystoli kolorowych, białych kredek i farb akwarelowych. Warsztaty odbędą się w godzinach 10-11.30.

 

Więcej informacji znajduje się na stronie galerii: www.galeriadziecka-eduart.pl, instytucji kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

4 sierpnia 2015 r.