Aktualności

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie podczas dorocznego festynu, fot. Tymon Markowski
Muzeum Archeologiczne w Biskupinie podczas dorocznego festynu, fot. Tymon Markowski

Biskupin zaprasza

„Smaki w przeszłości” to hasło tegorocznego Festynu Archeologicznego, który we wrześniu (12-20 września) odbędzie się w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie. Placówka zaprasza także w wakacje.

 

– Biskupin to wyjątkowe miejsce dla polskiej archeologii już od 80 lat. Unikatowe drewniane konstrukcje sprawiają, że biskupińska osada jest turystyczną marką regionu, rozpoznawalną poza granicami naszego kraju. Zachęcam do udziału w kolejnej odsłonie Festynu Archeologicznego, jednej z największych w Europie imprez przybliżających szerokiej publiczności uniwersalne dziedzictwo historyczne  – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Podczas 21. edycji dorocznego Festynu Archeologicznego będzie można skosztować jadła i napojów z epoki kamienia, czasów biskupińskiego grodu i okresu pierwszych Piastów, a także specjałów starożytnej kuchni greckiej i rzymskiej oraz narodowych potraw kuchni litewskiej, białoruskiej i węgierskiej. Nie zabraknie także stoisk rzemieślników, pokazów tanecznych i licznych konkursów.

 

Muzeum Archeologiczne nieustannie się rozwija i poszerza swoją ofertę. W ciągu ostatnich lat zostały zrealizowane inwestycje za łączną kwotę 4 milionów złotych ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego:

  • budowa Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (więcej);
  • rekonstrukcja wioski wczesnośredniowiecznej –  11 zabytkowych chat w konstrukcji zrębowej oraz budynki gospodarcze: kuźnia, chlewik oraz gliniany piec chlebowy;
  • odtworzenie długich domów z okresu neolitu (więcej).

 

Muzeum w Biskupinie jest jednym z kujawsko-pomorskich obiektów odtworzonych w wirtualnej przestrzeni popularnej na całym świecie gry online „Minecraft” (więcej).

 

Placówka jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Strona muzeum: www.biskupin.pl

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

4 sierpnia 2015 r.