Aktualności

Otwarcie muzeum piernika

Otwarcie muzeum piernika

Połączenie tradycji z nowoczesnością czeka na gości Muzeum Toruńskiego Piernika, które zostanie otwarte dziś (19 czerwca) z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego. Inwestycja została zrealizowana dzięki wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Muzeum dla zwiedzających zostanie udostępnione już w sobotę (20 czerwca).

 

Muzeum Piernika jest nowym oddziałem toruńskiego Muzeum Okręgowego. Mieści się w budynku przy ulicy Strumykowej w Toruniu, w którym w XVIII wieku działała wytwórnia pierników. Będzie to największe muzeum piernika w Polsce. W tej nowoczesnej placówce skupią się w jednym miejscu tradycje europejskiego piernikarstwa. W muzeum będzie także można odkryć tajemnice toruńskiego piernika –  od składników niezbędnych do przygotowania ciasta, poprzez sposoby jego wypieku, aż po dystrybucję na przestrzeni dziejów.

 

Pierniki są symbolem nie tylko Torunia, ale i całego regionu. Mam nadzieję, że muzeum, w którym kultywowane będą tradycję tego przysmaku, stanie się ważnym punktem na mapie turystycznej Kujaw i Pomorza – powiedział marszałek Piotr Całbecki.

 

Prace remontowe i adaptacyjne trwały 3 lata. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego wyniosło 2,6 mln złotych, całkowita wartość projektu to 4,7 mln złotych.

 

Beata Krzemińska

Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

19 czerwca 2015 r.

fot. Szymon Zdziebło