Aktualności

Kujawsko-Pomorskie na Expo w Mediolanie

Kujawsko-Pomorskie na Expo w Mediolanie

W poniedziałek w polskim pawilonie na Światowej Wystawie EXPO 2015 w Mediolanie rozpocznie się tydzień województwa kujawsko-pomorskiego (22-28 czerwca). Przed publicznością z całego świata zaprezentujemy między innymi nasze uzdrowiska, kujawsko-pomorskie krajobrazy, bydgoski festiwal Camerimage, kopernikańskie tradycje oraz regionalne kulinaria.

 

– Stawiamy na prezentację najbardziej rozpoznawalnych atutów Kujaw i Pomorza. Przed pawilonem ustawimy pięciometrowy portret Mikołaja Kopernika z układem heliocentrycznym zbudowany z toruńskich pierników. Uwagę gości zwróci także sześciometrowy model tężni z oryginalną solanką, działający dokładnie jak prawdziwe obiekty w Ciechocinku i Inowrocławiu. Na filmowo będziemy promować bydgoski festiwal Camerimage – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Obok ustawionej przed pawilonem tężni pojawią się huśtawki, na których można będzie odpocząć i wziąć głęboki oddech. Inne atrakcje przed pawilonem to wystawa zdjęć krajobrazowych Daniela Pacha „Okiem orła” oraz przygotowana z myślą o najmłodszych piernikowa chatka do robienia zdjęć. We wnętrzach pawilonu zorganizujemy warsztaty tradycyjnego wyrabiania i wypiekania pierników ozdobnych. Codziennie wieczorem odbędą się również pokazy kulinarne z degustacją przekąsek i produktów z naszego regionu.

 

W wystawowych wnętrzach można będzie także oglądać ekspozycję obrazów Marka Czarneckiego „Przestrzenie Kujawsko-Pomorskie 3D”  wykonanych w unikalnej technice panoram stereoskopowych (rozmowa video z autorem tutaj). Wystawa miała swoją premierę na początku czerwca w bydgoskiej Galerii bwa. Kolejna wystawa to „Droga Mikołaja Kopernika” prezentująca kopie najcenniejszych zbiorów muzealnych związanych z wielkim astronomem, kładąca nacisk nie tylko na jego dorobek naukowy, ale również wędrówki po Europie, a zwłaszcza związki z Włochami (studia w Bolonii, Padwie i Ferrarze oraz pobyt w Rzymie).

 

W sali kinowej prezentowane będą najciekawsze spoty promujące region i poszczególne miasta województwa, a także przygotowane przez Fundację Tumult pokazy filmów promujące Międzynarodowy Festiwal Camerimage, którego tegoroczna edycja odbędzie się między 14 a 21 listopada w Bydgoszczy.

 

Wystawa Światowa Expo 2015 odbywa się w Mediolanie od 1 maja do 31 października. Udział w imprezie zgłosiło 147 krajów. Pawilon Polski, znajdujący się w samym centrum przestrzeni wystawienniczej, to czwarty co do wielkości pawilon wśród wszystkich krajów biorących udział w wystawie. Strona internetowa Polski na Expo 2015 tutaj.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

19 czerwca 2015 r.