Aktualności

fot. Andrzej Goiński

Baj Pomorski ma już 70 lat

Niedzielną (21 czerwca) premierą „Ślubu” Witolda Gombrowicza zakończą się obchody siedemdziesiątej rocznicy powstania Baja Pomorskiego – jedynej w regionie scenie teatru lalek.

 

Inicjatorką powstania Baja Pomorskiego była Irena Pikiel-Samorwiczowa. W kwietniu 1945 roku przyjechała do Bydgoszczy z pismem upoważniającym ją założenia pierwszego na Pomorzu teatru lalek. Scenę umieszczono w budynku bydgoskiej rzeźni miejskiej, gdzie w czasie niemieckiej okupacji mieścił się teatr marionetkowy. Pierwsza premiera odbyła się w październiku 1945 roku. Najmłodsi mieszkańcy regionu mogli zobaczyć spektakl „O krawczyku wędrowniku” Ewy Szelburg-Zarembiny. Bydgoska scena okazała się za mała dla teatru lalek, dlatego w kwietniu 1946 roku Baj Pomorski otrzymał budynek przy ulicy Piernikarskiej w Toruniu, gdzie działa do dziś. W 2006 roku budynek poddano gruntownej renowacji, dzięki czemu stał się charakterystycznym obiektem na terenie toruńskiej starówki.

 

Obchody 70-lecia teatru rozpoczęły się w 14 czerwca. Przez cały tydzień przygotowano wiele atrakcji: spektakle, warsztaty, czytanie bajek, zwiedzanie teatru oraz paradę teatralną. Inscenizacja „Ślubu’ przygotowana przez zespół Baja Pomorskiego będzie pierwszą próbą realizacji tego dramatu z wykorzystaniem technik lalkowych.

 

Baj Pomorski jest organizatorem Międzynarodowych Toruńskich Spotkań Teatrów Lalek, największego i najstarszego w Polsce festiwalu teatrów dziecięcych. Imprezę rokrocznie wspiera samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

19 czerwca 2015 r.