Aktualności

Otwarcie trasy dla rowerzystów z Torunia do Chełmży

Rowerem z Torunia do Chełmży

Zakończyła się budowa 36-kilometrowej trasy dla rowerzystów z Torunia do Chełmży z odgałęzieniem do Kamionek Małych. Szlak powstał dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Uroczyste otwarcie trasy i pierwszy przejazd w niedzielę (21 czerwca).

 

– Mieszkańcy regionu mogą korzystać z coraz większej liczby nowych dróg dla cyklistów, które powstają na Kujawach i Pomorzu dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego rozdysponowanemu ze środków Unii Europejskiej. Władze samorządowe powiatów toruńskiego i bydgoskiego to nasi regionalni liderzy w budowie tras dla miłośników dwóch kółek. Starostwo powiatu toruńskiego wspólnie z partnerami zakończyło właśnie budowę trzeciej drogi dla rowerzystów. Władze powiatu bydgoskiego otrzymały w tym roku Nagrodę Marszałka za realizację partnerskiego projektu budowy dróg rowerowych, który połączył istniejące trasy w jeden 100-kilometrowy trakt – mówi marszałek Piotr Całbecki. 

 

Oddzielona od szosy droga rowerowa między Toruniem a Chełmżą z odgałęzieniem do Kamionek o długości 36 kilometrów przebiega przez Łysomice, Zakrzewko, Tylice, Sławkowo (tu odbija fragment łączący trasę z Jeziorem Kamionkowskim) i Mirakowo do Zalesia i dalej przez Pluskowęsy i centrum Chełmży do Grzywny. Liderem przedsięwzięcia był powiat toruński, który zrealizujował inwestycję w partnerstwie z Urzędem Marszałkowskim, miastem Chełmża oraz gminami Chełmża i Łysomice.Wartośc inwestycji to 16 milionów złotych.

To kolejna trasa dla rowerzystów zbudowana w ramach projektu realizowanego przez toruńskie starostwo powiatowe, który znalazł się wśród przedsięwzięć kluczowych naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Miłośnicy dwóch kółek mogą też korzystać z ponad 22-kilometrowego odcinka trasy rowerowej Toruń-Unisław (więcej tutaj) oraz 12,6 kilometrowej trasy z Torunia do Osieka (więcej tutaj).

 

Uroczyste otwarcie drogi rowerowej z Torunia do Chełmży w najbliższą niedzielę (21 czerwca). Dwa inauguracyjne przejazdy rozpoczną się o 13:30 w Chełmży, obok stadionu na ulicy 3-go Maja oraz obok plaży w Kamionkach. Na plaży w Zalesiu odbędzie się powitanie lata z gminą Chełmża oraz obchody jubileuszu 65-lecia Polskiego Związku Wędkarskiego. Na wszystkich uczestników czekać będzie szereg atrakcji i konkursów z nagrodami. Zwieńczeniem dnia będzie koncert Alicji Majewskiej.

 

Długość ścieżek rowerowych powstałych, wyznaczonych i będących w budowie, których powstanie jest możliwe poprzez wsparcie finansowe z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego to prawie 700 kilometrów.

 

Czytaj też: Rowerowy szlak połączył region

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

19 czerwca 2015 r.

 

fot. Szymon Zdziebło