Aktualności

Rozpoczecie roku Zlotoria Fot.Andrzej Goinski
Rozpoczecie roku Zlotoria Fot.Andrzej Goinski

Ostatni dzwonek w szkołach

Prawie 350 tysięcy uczniów kujawsko-pomorskich szkół rozpoczęło wakacje. Wojewódzkie zakończenie roku szkolnego z udziałem wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego odbyło się w Szkole Podstawowej w Wołuszewie (gmina Aleksandrów Kujawski).

 

– W Kujawsko-Pomorskiem realizujemy szereg ważnych dla uczniów i nauczycieli projektów edukacyjnych. W tym roku ruszyła nasza platforma edukacyjna Edupolis.pl z szerokim zestawem ciekawych interaktywnych treści. W ramach naszego RPO uruchamiamy właśnie wielomilionowe wsparcie na budowanie nowoczesnych modeli nauczania i wsparcia pedagogicznego w podstawówkach, gimnazjach i liceach, a także na tworzenie lepiej odpowiadającej na potrzeby rynku pracy oferty kształcenia w zawodówkach i technikach – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Do najważniejszych przedsięwzięć edukacyjnych, w realizację których angażuje się samorząd województwa, należą te dotyczące wykorzystania najnowszych technologii w nauczaniu. W kończącym się roku szkolnym wyposażyliśmy szkoły podstawowe w kolejne 2139 nowoczesnych tablic interaktywnych  (w pierwszej, zakończonej cztery lata temu edycji projektu do podstawówek trafiło 2346 zestawów tablic multimedialnych). W ramach uruchomionej niedawno Kujawsko-Pomorskiej Platformy Edukacyjnej Edupolis.pl powstał portal zawierający interaktywne materiały do nauczania przedmiotów w szkołach podstawowych: lekcje uczniowskie i nauczycielskie, ilustracje, pokazy slajdów, animacje, symulacje, gry dydaktyczne, ćwiczenia interaktywne, mapy i karty pracy (więcej).

 

Wśród projektów edukacyjnych realizowanych w roku szkolnym 2015/2016 znalazły się:

  • „Prelekcje dla przedszkolaków – Mały Naukowiec” – przedsięwzięcie polega na organizacji bezpłatnych pokazów, eksperymentów oraz warsztatów z zakresu nauk przyrodniczych z czynnym udziałem dzieci. Prelekcje prowadzone przez doświadczonych animatorów odbędą się w 40 przedszkolach oraz punktach przedszkolnych na terenach wiejskich  naszego regionu. WIĘCEJ
  • AstroSzkoła – cykl organizowanych przez Urząd Marszałkowski spotkań z astronomią popularną. Zajęcia odbyły się w Kruszwicy, Unisławiu, Inowrocławiu, Złejwsi Wielkiej, Świeciu, Jabłonowie Pomorskim, Brodnicy, Gniewkowie, Dobrzyniu nad Wisłą oraz Radziejowie. WIĘCEJ
  • program „Umiem pływać” – zajęcia nauki pływania dla 3,5 tysiąca uczniów z klas 1-3 szkół podstawowych. W tym roku do udziału w przedsięwzięciu zgłosiło się 55 gmin. WIĘCEJ.

 

Zarząd województwa ogłosił też pierwsze konkursy na dofinansowanie projektów edukacyjnych i inwestycyjnych w szkołach w ramach nowego Regionalnego Programu Operacyjnego. Placówki kształcenia ogólnego otrzymają środki na organizację zajęć językowych oraz z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych i technologii komunikacyjno-informacyjnych, doposażenie pracowni i zakupy pomocy dydaktycznych, zajęcia wyrównawcze i dodatkowe wsparcie pedagogiczno-psychologiczne dla wymagających tego uczniów, a także na dokształcanie nauczycieli. Placówki kształcenia zawodowego otrzymają wsparcie na rozbudowę bazy szkoleniowej, poszerzenie oferty edukacyjnej oraz organizację staży i praktyk u pracodawców. Więcej na ten temat w materiałach Nowoczesna edukacja dzięki RPO oraz Unijne środki do zdobycia.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

24 czerwca 2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 27 czerwca 2016 r.