Aktualności

Festiwal Per musicam ad astra, fot. Andrzej Goiński
Festiwal Per musicam ad astra, fot. Andrzej Goiński

Kultura na koniec tygodnia

Nasze propozycje na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą to koncert chóralny w Inowrocławiu, festiwal orkiestr dętych w Świeciu, koncert w Pałacu Lubostroń oraz przegląd kultury kociewskiej w toruńskim Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prufferowej.

 

Finałowy koncert „Per musical at humanitatem” festiwalu Per musicam ad astra odbędzie się w piątek (24 czerwca) w kościele Św. Jadwigi Królowej w Inowrocławiu.  Podczas imprezy główną rolę gra muzyka chóralna. Nie inaczej będzie podczas koncertu wieńczącego wydarzenie. Wystąpią Capella Bydgostiensis i chór Astrolabium pod dyrekcją Kingi Litowskiej oraz pianista Robert Matusiak. W programie „Song of the Universal” i „Sunrise Mass” współczesnego norweskiego kompozytora Oli Gjeilo oraz „Lacrimosa” kompozytorki z regionu Aleksandry Brejzy. Więcej.

 

Przez cały weekend (24-26 czerwca) w Świeciu odbywać się będzie 32. Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych. Impreza rozpoczyna się w piątek po południu – orkiestry prezentują swój repertuar podczas popisów na Dużym Rynku. Podczas koncertów plenerowych orkiestrom towarzyszą zespoły taneczne mażoretek i buławek. W sobotę orkiestry koncertują w różnych częściach miasta, a wieczorem w amfiteatrze na Nocnym Show, podczas którego wybierani są miss i mister festiwalu. W niedzielę zespoły zaprezentują swój repertuar podczas koncertu galowego, odbywającego się w świeckim amfiteatrze. Więcej o wydarzeniu na stronie organizatora, Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu.

 

Toruńskie Muzeum Etnograficzne zaprasza na imprezę „Modra szlejifa”, czyli spotkanie z kulturą ludową Kociewia. W programie zwiedzanie czasowej ekspozycji w chacie ze Skorzenna na temat kociewskich zwyczajów związanych z nocą świętojańską, występ zespołu folklorystycznego Błękitna Wstęga (w gwarze kociewskiej Modra Szlejifa) z Gniewu, działającego przy Klubie Seniora pod kierownictwem Emilii Rulińskiej – znanej regionalistki, poetki, grającej na „diabelskich skrzypcach”. Więcej na stronie muzeum.

 

Koncert Świętojański to propozycja Pałacu Lubostroń na piątkowy (24 czerwca) wieczór. Wystąpi zespół Queens of Violins, czyli Anita Tubaja-Sobków i Karolina Wróbel-Krysztoforska, grające na skrzypcach elektrycznych. W programie utwory Vivaldiego, Bacha, Mozarta, a także wiązanki muzyczne utworów ABBY, muzyki filmowej z „Piratów z Karaibów” i „Mission impossible” oraz popularnych piosenek („Volare”, „Felicita” i „Voyage voyage”). Więcej na stronie pałacu.

 

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prufferowej w Toruniu i Pałac Lubostroń są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

23 czerwca 2016 r.