Aktualności

Prace w konkursie „Oni tworzyli naszą historię”, fot. Departament Edukacji UMWKP
Prace w konkursie „Oni tworzyli naszą historię”, fot. Departament Edukacji UMWKP

„Oni tworzyli naszą historię” – gratulujemy laureatom!

Znamy wyniki tegorocznego wojewódzkiego konkursu im. prof. Elżbiety Zawackiej „Oni tworzyli naszą historię”. Kapituła wyłoniła laureatów i wyróżnionych spośród autorów ponad siedemdziesięciu nadesłanych prac.

– Wyjątkowa postać profesor Elżbiety Zawackiej, kurierki Armii Krajowej i jedynej kobiety wśród cichociemnych, zasługuje na upamiętnienie. Konkurs jej imienia zaraża młodych ludzi pasją dokumentowania historii, skłania do rozwijania wiedzy historycznej o regionie, dokumentowania lokalnych dziejów na podstawie wspomnień świadków, zdjęć i pamiątek z domowego archiwum – podsumowuje marszałek Piotr Całbecki.

Na konkurs można było nadsyłać prace w dowolnej formie wypowiedzi pisemnej (tematy: „O ludziach”, „O wydarzeniach”, „Album rodzinny”, „Oblicza codzienności”, „Udział i rola mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego we współczesnych wydarzeniach”, „Pomoc Żydom udzielana przez Polaków podczas okupacji niemieckiej w trakcie II wojny światowej”, „Moja szkoła i nauczyciele mojej szkoły”).

Prace oceniane były w dwóch kategoriach: uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych oraz uczniowie liceów, techników i szkół branżowych. W pierwszej kategorii nadesłano 43 prace, w drugiej 32.

Kapituła konkursu pod przewodnictwem profesora Wojciecha Polaka przyznała następujące nagrody:

  • w kategorii uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych:

I miejsce: Jakub Duliński, Zespół Szkół nr 2 w Grębocinie (powiat toruński)

II miejsce: Mateusz Bartoszak, Szkoła Podstawowa nr 11 im. Stefana Batorego w Inowrocławiu

III miejsce: Maja Wyczółkowska, Szkoła Podstawowa im. F. Żwirki i S. Wigury w Grzywnie (powiat toruński)

  • w kategorii uczniowie liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych:

I miejsce: Julia Szeląg, III Liceum Ogólnokształcące  im. Samuela Bogumiła Lindego w Toruniu

II miejsce: Sebastian Rejewski, Zespół Szkół w Jabłonowie Pomorskim (powiat golubsko-dobrzyński)

III miejsce: Lidia Banaś, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Wąbrzeźnie

Lista laureatów i wyróżnionych

Laureatom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy. Przygotowaliśmy dla nich atrakcyjne nagrody rzeczowe: za zajęcie pierwszego miejsca w obu kategoriach – o wartości do 1 700 zł, za drugie miejsce – do 1 300 zł, za trzecie miejsce – do 900 zł. Nagrody rzeczowe otrzymają także szkoły, których uczniowie zwyciężyli w obu kategoriach, oraz nauczyciele – opiekunowie autorów zwycięskich prac.

Organizatorem tegorocznej czternastej edycji konkursu był samorząd województwa kujawsko-pomorskiego we współpracy z Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Fundacją Generał Elżbiety Zawackiej, Archiwum i Muzeum Pomorskim AK i Wojskowej Służby Polek  w Toruniu oraz Biblioteką Pedagogiczną im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.

Czytaj także: XV edycja konkursu „Oni tworzyli naszą historię”

 

Departament Edukacji i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

15 marca 2023 r.

Prace w konkursie „Oni tworzyli naszą historię”, fot. Departament Edukacji UMWKPPrace w konkursie „Oni tworzyli naszą historię”, fot. Departament Edukacji UMWKP