Aktualności

Janina Lewandowska, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP
Janina Lewandowska, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Odznaczenia dla świadków historii regionu

Stuletni mieszkańcy naszego regionu są w sposób szczególny honorowani marszałkowskimi medalami Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Do grona wyróżnionych dołączyły Genowefa Beszczyńska, Teodozja Kubicka, Kazimiera Kuras i Janina Lewandowska.

 

Mieszkankę Ciechocina (powiat golubsko-dobrzyński) Janinę Lewandowską odwiedził wicemarszałek Zbigniew Sosnowski. Seniorka urodziła się 18 lutego 1922 roku w powiecie lipnowskim. Poza oddaniem macierzyństwu i opiece nad domem pracowała w ciechocińskim urzędzie gminy i szkole, a także prowadziła gospodarstwo rolne. Działała również w kole gospodyń wiejskich. Ma dwoje wnucząt i czworo prawnucząt. Pełny biogram.

 

Pochodząca z Małopolski Teodozja Kubicka swój setny jubileusz obchodziła 5 stycznia 1922 roku. Z naszym regionem związana jest od chwili, kiedy wraz z rodziną osiedliła się w Czarmuniu (powiat sępoleński). Młodość nie była łatwym okresem dla pani Teodozji, gdyż wiązała się z tułaczką i ucieczką przed nadchodzącą II wojną światową. Czas ten to również przymusowe roboty w przyczarmuńskim lesie, praca na niemieckim gospodarstwie i rosyjskich okopach. Po zakończeniu wojny pani Teodozja stanęła na ślubnym kobiercu z Józefem, mieli troje dzieci. Osiedlili się w Więcborku (powiat sępoleński), gdzie pani Teodozja mieszka do dziś. Ma sześcioro wnucząt i dziewięcioro prawnucząt. Pełny biogram.

 

Urodziła się w Lubostroniu (powiat żniński), a obecnie mieszka w Bydgoszczy. Kazimiera Kuras sto lat skończyła 19 lutego. Całe życie dbała o ognisko domowe. To oddana matka dwóch synów, jest osobą niezwykle rodzinną i ciepłą. Doczekała dwojga wnucząt, dwojga prawnucząt i dwojga praprawnucząt. Pełny biogram.

 

Genowefa Beszczyńska w kwietniu tego roku będzie obchodziła swoje 102. urodziny. Pochodzi z Kijewa Królewskiego w powiecie chełmińskim. Po ślubie z Władysławem zamieszkała w Chełmnie, mieli troje dzieci. Seniorka zajmowała się nie tylko wychowywaniem pociech, ale także pracowała jako recepcjonistka i referentka. To pasjonatka podróżowania, zwiedziła wiele miejsc w kraju i za granicą. Lubiła aktywne formy spędzania wolnego czasu, szczególnie relaksowała ją jazda rowerem. Ma czworo wnucząt i prawnucząt. Pełny biogram.

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

22 lutego 2022 r.

 

Janina Lewandowska, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPJanina Lewandowska, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPJanina Lewandowska, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPTeodozja Kubicka, fot. archiwum rodzinyKazimiera Kuras, fot. archiwum rodzinyGenowefa Beszczyńska, fot. archiwum rodzinyGenowefa Beszczyńska, fot. archiwum rodziny