Aktualności

Trening przed Orlen Copernicus Cup 2022, fot. Paweł Skraba
Trening przed Orlen Copernicus Cup 2022, fot. Paweł Skraba

Arena Toruń czeka na gwiazdy Królowej Sportu!

Już dziś (22 lutego) najważniejsza impreza halowego sezonu lekkoatletycznego w Polsce – Orlen Copernicus Cup. Na starcie plejada gwiazd z Elaine Thompson-Herah – pięciokrotną mistrzynią olimpijską na czele. Nie zabraknie naszej mistrzyni Igi Baumgart-Witan. W ceremonii otwarcia weźmie udział członek zarządu województwa Sławomir Kopyść. Program zawodów na www.copernicuscup.pl.

 

World Athletics Indoor Tour Gold – do tej lekkoatletycznej Ligi Mistrzów – od kilku sezonów należy mityng Copernicus Cup. Od pierwszej edycji imprezę wspiera finansowo samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Orlen Copernicus Cup to perła w koronie imprez sportowych organizowanych na Kujawach i Pomorzu – mówi marszałek Piotr Całbecki. – Cała Polska i świat zazdrości nam tego mityngu, wspaniałej atmosfery, nośnej bieżni i dopingu kilku tysięcy fanów, którzy mobilizują lekkoatletów do rekordowych osiągnięć. Wierzę, że podobnie będzie dziś i pod dachem Areny Toruń zawiśnie kolejny baner z rekordem świata.

 

W tym roku na starcie stanie dwanaścioro medalistów igrzysk Tokio 2020. Obiektywy kamer będą skierowane na pięciokrotną mistrzynię olimpijską Elaine Thompson-Herah, królową sprintu, która w Tokio triumfowała na 100, 200 m i w sztafecie 4×100 m. Jamajka będzie rywalizować w biegu na 60 m z naszą Ewą Swobodą, która wybornie rozpoczęła sezon halowy ustanawiając rekord Polski wynikiem 7.00 – to aktualnie najlepszy wynik na świecie. Liczymy, że rywalizacja z Thompson-Herah i m.in. halową mistrzynią Europy z Torunia – Szwajcarką Ajlą Del Ponte przyczyni się do poprawy tego rezultatu!

 

Wśród mężczyzn uwagę przykuwać będzie Salemon Barega. Aktualny mistrz olimpijski na 10 000 m podejmie próbę bicia rekordu świata na 3 000 m. Etiopczyk dobrze wspomina Arenę Toruń, bo tu zwyciężył przed rokiem na 1 500 m ustanawiając rekord mityngu – 3:32,97.  Mocną obsadę ma również bieg na 1 500 m kobiet z Gudaf Tsegay na czele. Etiopka to brązowa medalistka igrzysk w Tokio na 5 000 m i również ma chrapkę na co najmniej rekord mityngu.

 

Polscy kibice czekają na pierwszy poważny występ przed własną publicznością „aniołków Matusińskiego”. W biegu na 400 m wystąpią złote i srebrne medalistki igrzysk w biegach sztafetowych: Justyna Święty-Ersetic, Natalia Kaczmarek, Anna Kiełbasińska i najlepsza sportsmenka Kujaw i Pomorza – Iga Baumgart-Witan. Czy będą szybsze od liderki światowych tabel Holenderki Femke Bol? Kiełbasińska świetnie zaczęła sezon halowy ustanawiając rekord Polski – 51.10 w Ostrawie. Kaczmarek świetnie pobiegła na 300 m – 36.20 (nieoficjalny rekord Polski). Bol odpowiedziała w Metz wynikiem 50.72 i jest liderką światowych tabel. W Arenie Toruń dojdzie zatem do rewanżu za finał halowych mistrzostw Europy, dopingujmy Polki do zwycięstwa!

 

Krzysztof Wolsztyński – dyrektor mityngu – awizuje mocny skład również w biegu na 800 m mężczyzn, w którym wystąpi halowy mistrz Europy i brązowy medalista olimpijski Patryk Dobek. Za rywali mieć będzie m.in. Elliota Giles’a (rekordzista Copernicus Cup – 1:43,63!) oraz Marcina Lewandowskiego i Adama Kszczota. Dla „Profesora” Kszczota to pożegnalny start w Toruniu, bowiem po sezonie halowym kończy bogatą karierę.

 

Tradycyjnie w mityngu Copernicus Cup wystąpią lekkoatleci z regionu. Tyczkarz Paweł Wojciechowski rywalizować będzie m.in. z Tiago Brazem (Brazylia, mistrz olimpijski z Rio de Janeiro, brąz w Tokio) i Ernestem Obieną. W biegu na 60 m przez płotki wystąpi Zuzanna Hulisz (MKL Toruń). W sprincie mężczyzn zobaczymy Remigiusza Olszewskiego (Zawisza Bydgoszcz) i Adriana Brzezińskiego (MKL Toruń). Ozdobą skoku w dal może być start Anny Matuszewicz (MKL Toruń), która na mistrzostwach Polski w Rzeszowie pobiła rekord Polski juniorek – 6.41. Do dobrej dyspozycji wraca Klaudia Kazimierska (Vectra Włocławek), stypendystka marszałka województwa kujawsko-pomorskiego pobiegnie na 1500 m.

 

Departament Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego

 

22 lutego 2022 r.

 

Trening przed Orlen Copernicus Cup 2022, fot. Paweł SkrabaTrening przed Orlen Copernicus Cup 2022, fot. Paweł SkrabaTrening przed Orlen Copernicus Cup 2022, fot. Paweł SkrabaTrening przed Orlen Copernicus Cup 2022, fot. Paweł SkrabaTrening przed Orlen Copernicus Cup 2022, fot. Paweł SkrabaTrening przed Orlen Copernicus Cup 2022, fot. Paweł SkrabaTrening przed Orlen Copernicus Cup 2022, fot. Paweł SkrabaTrening przed Orlen Copernicus Cup 2022, fot. Paweł SkrabaTrening przed Orlen Copernicus Cup 2022, fot. Paweł SkrabaTrening przed Orlen Copernicus Cup 2022, fot. Paweł SkrabaTrening przed Orlen Copernicus Cup 2022, fot. Paweł SkrabaTrening przed Orlen Copernicus Cup 2022, fot. Paweł Skraba