Aktualności

Fot. Andrzej Goinski
Fot. Andrzej Goinski

Oddając krew, dzielimy się życiem

W piątek (14 czerwca) obchodziliśmy Światowy Dzień Krwiodawstwa. Od dwóch lat Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy prowadzi akcję comiesięcznego poboru krwi w ambulansie zaparkowanym przed Urzędem Marszałkowskim. Najbliższy termin w czwartek 27 czerwca.

 

Jak informuje Urząd Statystyczny w Bydgoszczy, w województwie kujawsko-pomorskim mamy około 35 tysięcy honorowych krwiodawców – to blisko 2 procent mieszkańców regionu. W 2018 roku ich liczba wzrosła  o 168 osób w porównaniu z rokiem 2017. Dokonano 75 tysięcy pobrań krwi i jej składników.

 

Od rozpoczęcia comiesięcznej akcji poboru krwi przed Urzędem Marszałkowskim minęło 2,5 roku. W 2018 roku akcja odbyła się 12 razy. Do udziału zgłosiło się 346 dawców, w tym 42 po raz pierwszy. W tym czasie odnotowano 302 pobory krwi. W tym roku zbiórka krwi odbyła się już 5 razy. Od stycznia zebrano blisko 41 litrów krwi.

 

Krew mogą oddawać osoby pełnoletnie do 65 roku życia, zdrowe i ważące nie mniej niż 50 kilogramów. Zgłaszający się do oddania krwi powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL. Przed oddaniem krwi w ciągu doby należy wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki), być wyspanym i wypoczętym, spożyć lekki posiłek, w miarę możliwości wyeliminować z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu  (również  w dniu poprzedzającym oddanie krwi).

 

Oddawanie krwi jest bezpieczne – w tym celu używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym nie ma zagrożenia zakażenia wirusami przenoszonymi drogą krwi. Wizyta w ambulansie rozpoczyna się od wypełnienia kwestionariusza i rejestracji oraz pobrania próbki krwi i badania lekarskiego. Sam pobór trwa około 5-10 minut (pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml), a po nim następuje 15 minutowy odpoczynek, po którym dawca odbiera ekwiwalent kaloryczny (czekolady i sok). Więcej informacji na stronie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

 

Ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa staje przed gmachem Urzędu Marszałkowskiego w każdy trzeci czwartek miesiąca w godzinach 13-17:

  • 27 czerwca (wyjątkowo w czwarty czwartek miesiąca),
  • 18 lipca,
  • 22 sierpnia (wyjątkowo w czwarty czwartek miesiąca),
  • 19 września,
  • 17 października,
  • 21 listopada,
  • 19 grudnia.

 

Infografika Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy przygotowana z okazji Światowego Dnia Krwiodawstwa

 

Czytaj także:

 

Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

14 czerwca 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 17 czerwca 2019 r.