Aktualności

Uroczyste przekazanie umowy dotyczącej wparcia dla WOPR na zabezpieczenie i patrolowanie zbiorników wodnych województwa kujawsko-pomorskiego, fot. Mikołaj Kuras
Uroczyste przekazanie umowy dotyczącej wparcia dla WOPR na zabezpieczenie i patrolowanie zbiorników wodnych województwa kujawsko-pomorskiego, fot. Mikołaj Kuras

Dbamy o bezpieczeństwo nad wodą

W Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbyło się w czwartek (13 czerwca) uroczyste podpisanie umowy z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego na zabezpieczenie i patrolowanie akwenów naszego regionu w sezonie letnim. Umowę w imieniu samorządu województwa przekazał wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

Na patrolowanie zbiorników wodnych naszego województwa i zapewnienie bezpieczeństwa nad wodą w okresie wakacyjnym przekazujemy corocznie wsparcie z budżetu województwa. W tym roku na ten cel przeznaczyliśmy 100 tysięcy złotych.

 

W ramach współpracy zespoły ratownicze wyposażone w łodzie motorowe dbać będą o bezpieczeństwo nad następującymi zbiornikami wodnymi:

  • Zalewem Włocławskim,
  • Zalewem Żur (powiat świecki),
  • Jeziorem Gopło (powiat inowrocławski),
  • jeziorami Pojezierza Brodnickiego,
  • jeziorami Pojezierza Pałuckiego,

 

  oraz rzekami:

  • Wisłą,
  • Brdą,
  • Wdą.

 

Patrole prowadzone będą przy temperaturze powietrza powyżej 25 ˚C w godzinach od 11 do 19. Zespoły ratownicze będą współpracować ze stanowiskami kierowania Państwowej Straży Pożarnej szczebla miejskiego i powiatowego oraz Centrami Powiadamiania Ratunkowego.

 

Służby ratownicze zobowiązane zostaną także do pełnienia dyżurów na obszarach wodnych województwa oraz przeprowadzania akcji profilaktycznych związanych z bezpiecznym wypoczynkiem nad wodą, organizacji pokazów ratowniczych przy okazji lokalnych imprez i uroczystości.

 

Dzięki środkom z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013 baza WOPR w Borównie (gmina Dobrcz, powiat bydgoski) przeszedł gruntowną przebudowę i rozbudowę. Na ten cel przekazaliśmy 1,4 miliona złotych (więcej).

 

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w województwie kujawsko-pomorskim zrzesza pół tysiąca ratowników. Więcej informacji o jednostkach WOPR w naszym regionie na stronie woprkujawskopomorskie.pl

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

13 czerwca 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 14 czerwca 2019 r.

 

Uroczyste przekazanie umowy dotyczącej wparcia dla WOPR na zabezpieczenie i patrolowanie zbiorników wodnych województwa kujawsko-pomorskiego, fot. Mikołaj KurasUroczyste przekazanie umowy dotyczącej wparcia dla WOPR na zabezpieczenie i patrolowanie zbiorników wodnych województwa kujawsko-pomorskiego, fot. Mikołaj KurasUroczyste przekazanie umowy dotyczącej wparcia dla WOPR na zabezpieczenie i patrolowanie zbiorników wodnych województwa kujawsko-pomorskiego, fot. Mikołaj KurasUroczyste przekazanie umowy dotyczącej wparcia dla WOPR na zabezpieczenie i patrolowanie zbiorników wodnych województwa kujawsko-pomorskiego, fot. Mikołaj Kuras