Aktualności

Fot. Mikołaj Kuras
Fot. Mikołaj Kuras

Obchody pietrkiewiczowskie

W Kujawsko-Pomorskiem trwają obchody setnej rocznicy urodzin Jerzego Pietrkiewicza, zmarłego na emigracji w Wielkiej Brytanii wybitnego poety, prozaika i eseisty, który urodził się w Fabiankach w powiecie włocławskim. 25 października w Rypinie odbył się finał międzyszkolnego konkursu recytatorskiego, w którym o tytuł najlepszego interpretatora jego wierszy rywalizowali uczniowie podstawówek i gimnazjów ziemi dobrzyńskiej. W grudniu w Bydgoszczy mocny akcent muzyczny: światowa prapremiera „To Holy Mother of Skępe” Andrzeja Panufnika i Roksany Panufnik.

 

– Pietrkiewicz, choć w naszym kraju jego twórczość jest mało znana, to w europejskiej literaturze postać wybitna i ceniona. Autor napisanych po angielsku powieści i wydanych po polsku tomów wierszy był także mistrzowskim tłumaczem poezji, w tym twórczości Karola Wojtyły. Nigdy nie zapomniał o swoich korzeniach i religii, w której został wychowany. Czcimy pamięć wielkiego rodaka, krajana rodem z Kujaw, ale też wykorzystujemy jego spuściznę do promocji naszego regionu – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. 

 

Rocznicowe wydarzenia pietrkiewiczowskie – wystawy, promocje książek, premiera sztuki, koncert, konferencja naukowa – odbyły się wcześniej w Toruniu, Włocławku, sanktuarium maryjnym w Skępem w powiecie lipnowskim, w Lipnie oraz w Fabiankach i Szpetalu Górnym, gdzie znajduje się grób pisarza. 

 

9 grudnia w Filharmonii Pomorskiej prawdziwa gratka dla kulturalnych bywalców – symfoniczna modlitwa „To Holy Mother of Skępe” („Do Matki Świętej Skępskiej”) Roksany Panufnik i wielkiego Andrzeja Panufnika z recytacjami wiersza Jerzego Pietrkiewicza.

 

 

Organizatorami są samorząd województwa oraz Towarzystwo Przyjaciół Archiwum Emigracji i Jerzy Pietrkiewicz Education Foundation. Patronat honorowy objął marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski.

 

Czytaj też:

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

25 października 2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 26 października 2016 r.