Aktualności

Droga Inowrocław – Włocławek, fot. Andrzej Goiński
Droga Inowrocław – Włocławek, fot. Andrzej Goiński

Nowe chodniki wzdłuż dróg wojewódzkich

Rozpoczęły się pierwsze prace przy budowie nowych chodników przy drogach wojewódzkich w ramach Drogowej Inicjatywy Samorządowej. Wspólnie z samorządami lokalnymi zrealizujemy w sumie 8 zadań.

 

 – Drogowa Inicjatywa Samorządowa to uzupełnienie naszego programu przebudowy ważnych dróg wojewódzkich. Poprzez budowę odpowiedniej infrastruktury poprawiamy bezpieczeństwo kierowców, pieszych oraz rowerzystów. W ramach poprzednich edycji programu wspólnie z samorządami lokalnymi zrealizowaliśmy blisko 50 zadań o wartości ponad 20 milionów złotych – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Drogowa Inicjatywa Samorządowa (DIS) jest wspólnym przedsięwzięciem samorządu województwa oraz gmin i powiatów. Wsparcie trafia na takie działania jak budowa chodników, ścieżek rowerowych, pieszojezdni, azyli dla pieszych, zatok autobusowych oraz barier ochronnych. 60 procent kosztów inwestycji pokrywa gmina, a resztę zabezpiecza Urząd Marszałkowski. W imieniu województwa kujawsko-pomorskiego program realizuje Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy.

 

W ramach piątej edycji Drogowej Inicjatywy Samorządowej z programu zamierza skorzystać 8 gmin. Podobnie jak w ubiegłych latach najwięcej samorządów będzie inwestować w chodniki. Ciągi dla pieszych powstaną między innymi na trasie wojewódzkiej nr 569 łączącej Toruń i Golub-Dobrzyń w Antoniewie i Elgiszewie w powiecie golubsko-dobrzyńskim. Z programu po raz kolejny skorzysta gmina Gniewkowo (powiat inowrocławski), która będzie partycypować w kosztach budowy chodnika w Kaczkowie przy drodze wojewódzkiej nr 246. Z kolei gmina Łysomice(powiat toruński) planuje remont aż 5,5 km chodnika z Łysomic do Papowa Toruńskiego.

 

Zarząd Dróg Wojewódzkich ogłosił postępowania przetargowe na wszystkie zadania. Podpisane zostały już umowy na budowę chodnika w Podzamku Golubskim (gmina Golub-Dobrzyń) oraz w Kaczkowie (gmina Gniewkowo). Na obu placach budowy pracują już wykonawcy.

 

Lista zadań:

  • Budowa chodników w m. Nielub, długość odcinka – 493 m, DW nr 551, gmina Wąbrzeźno
  • Budowa chodników w m. Kaczkowo, długość odcinka – 231 m, DW nr 246, gmina Gniewkowo (powiat inowrocławski)
  • Przebudowa skrzyżowania w m. Cielęta, długość odcinka – 177 m, DW nr 544, gmina Brodnica
  • Budowa chodnika w m. Podzamek Golubski, długość odcinka – 339 m, DW nr 554, gmina Golub-Dobrzyń
  • Budowa chodnika w m. Antoniewo, długość odcinka – 92 m, DW nr 569, gmina Golub-Dobrzyń
  • Budowa chodnika w m. Elgiszewo, długość odcinka – 133 m, DW nr 569, gmina Ciechocin (powiat golubsko-dobrzyński)
  • Remont chodnika Papowo Toruńskie-Łysomice, długość odcinka – 5516 m, DW nr 552, gmina Łysomice (powiat toruński)
  • Budowa chodnika z odwodnieniem w m. Szpetal Górny, długość odcinka – 1339 m, DW nr 562, gmina Fabianki (powiat włocławski)

 

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy

 

25 października 2016 r.