Aktualności

Konferencja prasowa „Dialog z islamem”, fot. Andrzej Romański
Konferencja prasowa „Dialog z islamem”, fot. Andrzej Romański

O dialogu z islamem

Międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona islamowi „Dialog z islamem?” odbywa się w Centrum Dialogu Jana Pawła II w Toruniu. Organizatorami spotkania są Urząd Marszałkowski, muzułmańska turecka Fundacja Dunaj Instytut Dialogu, Fundacja Tevere oraz Wydział Teologii UMK.

 

Uczestnicy dwudniowego (2-3 grudnia) spotkania – zorganizowanego 50 lat po ogłoszeniu przez II Sobór Watykański Deklaracji o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich „Nostra aetate” – w rozmowach o międzyreligijnym dialogu uwzględnią dorobek tureckiego myśliciela Fethullaha M. Gülena, propagatora idei pokojowej koegzystencji, tolerancji i dialogu trzech wielkich religii monoteistycznych: judaizmu, chrześcijaństwa oraz islamu.

 

W sympozjum uczestniczą między innymi dr Mustafa Cenap Aydın – prezes Fundacji Tevere, prof. Francesco Zannini – profesor arabistyki i islamologii w Papieskim Instytucie Studiów Arabistycznych i Islamistycznych (PISAI) w Rzymie oraz dr Davut Han Aslan z Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Dwudniowe sympozjum otworzyła wczorajsza debata „Dialog z islamem – za i przeciw”.

 

Więcej na www.civitaschristiana-torun.pl oraz www.teologia.umk.pl  

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

2 grudnia 2015 r.

Ostatnia aktualizacja: 3 grudnia 2015 r.

 

Plakat z programem konferencji