Aktualności

Przychodnie, także te w gminach, uzupełnią sprzęt o nową aparaturę diagnostyczną i ratującą życie. Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
Przychodnie, także te w gminach, uzupełnią sprzęt o nową aparaturę diagnostyczną i ratującą życie. Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Nowoczesna medycyna dla wszystkich

Samorząd województwa wykorzystuje europejskie środki dla poprawy dostępności nowoczesnej diagnostyki medycznej i leczenia. Dzięki kredytowi pomocowemu Europejskiego Banku Inwestycyjnego w trzy lata na toruńskich Bielanach powstanie nowy kompleks Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, a sześć innych ważnych lecznic przeprowadzi inwestycje modernizacyjne i zakupy sprzętu. W naszym Regionalnym Programie Operacyjnym uruchamiamy po raz pierwszy pieniądze na wyposażenie przychodni podstawowej opieki medycznej i ambulatoriów opieki specjalistycznej.

 

– Wojewódzka lecznica w Toruniu będzie jednym z najnowocześniejszych szpitali w kraju i jednym z najlepiej zorganizowanych w Europie – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. – Natomiast przychodnie, przede wszystkim te gorzej wyposażone i funkcjonujące z dala od głównych ośrodków, dzięki wsparciu z RPO będą mogły uzupełnić sprzęt o nowoczesną aparaturę diagnostyczną oraz ratującą życie.  

 

Nowy Zespolony na Bielanach

Założona z rozmachem i uwzględniająca europejskie standardy dla tego typu placówek rozbudowa i modernizacja WZS obejmuje dobudowanie nowych skrzydeł do istniejącego gmachu głównego, który zostanie poddany gruntowanej modernizacji, oraz wzniesienie pawilonów dla szpitala zakaźnego i sześciu oddziałów psychiatrycznych, pawilonu administracyjnego, w którym znajdzie też lokum szpitalna apteka, oraz trzykondygnacyjnego parkingu. Gmach główny lecznicy pomieści między innymi dobrze zorganizowany oddział ratunkowy, z własnymi salami operacyjnymi i nowoczesnym zapleczem diagnostycznym, sąsiadujący z Oddziałem Kardiologii Inwazyjnej, a także główny blok operacyjny szpitala, cztery oddziały łóżkowe i umiejscowione na dachu lądowisko dla helikopterów.

W nowym rozdaniu marszałkowskiego medycznego pakietu stulecia modernizacja i zakupy wyposażenia obejmą też Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy i bydgoskie regionalne Centrum Onkologii, Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii i Szpital Wojewódzki we Włocławku.

 

Czas na nowoczesność w przychodniach

Pod raz pierwszy w RPO uruchamiamy środki na wyposażenie w sprzęt medyczny przychodni podstawowej opieki medycznej i ambulatoriów opieki specjalistycznej. Do podziału jest ponad 8,5 miliona złotych.

 

W ramach projektów, których wartość może sięgnąć 100 tysięcy złotych (dla przychodni podstawowej opieki medycznej) i 200 tysięcy złotych (dla ambulatoriów specjalistycznych i podmiotów z zaawansowaną diagnostyką medyczną), będzie można nabyć m. in. aparaty ultrasonograficzne, sprzęt do badań endoskopowych, aparaty EKG, spirometry i lasery chirurgiczne oraz sprzęt ratujący życie, w tym defibrylatory.

 

W uruchamianych obecnie konkursach o dofinansowanie mamy też pieniądze na poprawiające dostępność świadczeń medycznych inwestycje i zakupy sprzętu dla szpitali wojewódzkich.  

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

29 grudnia 2016 r.

 

Po zakończeniu modernizacji toruński WSZ będzie miał prawie tysiąc miejsc hospitalizacyjnych, w tym blisko dwieście psychiatrycznych i czterdzieści w segmencie zakaźnym; grafika pracowni projektowej 4105.euWojewódzki Szpital Dziecięcy, zbudowany od podstaw w pierwszym etapie medycznego pakietu stulecia, teraz przygotowuje się do zakupów nowoczesnego wyposażenia. Nowe nabytki pozwolą na jeszcze lepsze wykorzystanie wiedzy i umiejętności pracujących tu wysokiej klasy specjalistów - placówka będzie się specjalizować m. in. w zaawansowanych operacjach neurochirurgicznych. Fot. Tymon Markowski  Kompleksowa rozbudowa i modernizacja całej szpitalnej infrastruktury będzie miała miejsce także we włocławskim Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym; fot. Witold Broda/freepress.plWojewódzkie marszałkowskie Centrum Onkologii w Bydgoszczy należy do najlepszych lecznic w kraju. Inwestycje ostatnich kilku lat, w tym powstanie Parku Aktywnej Rehabilitacji i Sportu, kosztowały blisko 100 milionów złotych. Obecnie założono m. in. doposażenie bydgoskiego kompleksu głównego i zakładu radioterapii we włocławskiej filii. Fot. Tymon MarkowskiPrzychodnie, także te w gminach, uzupełnią sprzęt o nową aparaturę diagnostyczną i ratującą życie. Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plMarszałek Piotr Całbecki i wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Vazil Hudák podczas ceremonii podpisania umowy kredytowej dotyczącej finansowania nowego rozdania naszego medycznego pakietu stulecia. Fot. Mikołaj Kuras