Aktualności

Nowo otwarte rondo w Zbójnie, fot. Szymon Ździebło, www.tarantoga.pl
Nowo otwarte rondo w Zbójnie, fot. Szymon Ździebło, www.tarantoga.pl

Rondo w Zbójnie gotowe

W Zbójnie w powiecie golubsko-dobrzyńskim 24 sierpnia, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego i przewodniczącego sejmiku województwa Ryszarda Bobera, uroczyście otwarto nowe rondo na połączeniu dwóch dróg wojewódzkich, nr 554 i 556. Wraz z rondem przebudowano także drogi na odcinku ponad 2 kilometrów. Duża inwestycja o wartości 10 mln zł została realizowana we współpracy z gminą.

 

– Inwestycja poprawi bezpieczeństwo, komfort użytkowników dróg oraz płynność ruchu. To kolejne zadanie na drogach, które realizujemy we współpracy z samorządem lokalnym – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

W Zbójnie łączą się dwie drogi wojewódzkie. Trasa nr 554 przebiega od drogi krajowej nr 10 w Kikole przez Zbójno, a następnie umożliwia dojazd do Golubia-Dobrzynia i Kowalewa Pomorskiego, gdzie łączy się z drogą krajową nr 15. Droga wojewódzka nr 556 łączy Zbójno z miejscowością Ostrowite i dalej przez odcinek drogi nr 534 umożliwia mieszkańcom dojazd do Rypina.

 

W ramach inwestycji zmodernizowany został odcinek trasy liczący około 1,7 kilometra i przechodzący przez centralną część miejscowości. Na obszarze najbardziej zabudowanym po obu stronach jezdni powstały chodniki. Na północnym odcinku zbudowano  ciąg dla pieszych po jednej stronie drogi. Na posesje prowadzą  nowe zjazdy. W rejonie obiektów handlowych powstały zatoki postojowe. Wybudowano też dwie zatoki autobusowe.

 

 Ważnym elementem inwestycji jest nowe rondo na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 554. Na wszystkich czterech wlotach powstały wysepki, co pozwoliło na bezpieczne poprowadzenie ciągów pieszych. Zewnętrzna średnica wyspy centralnej liczy 38 metrów. Rondo podobnie jak chodnik jest oświetlone. Przebudowano też 400-metrowy odcinek drogi nr 554.

 

W uroczystościach wzięli udział mieszkańcy  i przedstawiciele lokalnych władz. Gmina ogłosiła również konkurs na nazwę nowego ronda.

 

Koszt inwestycji wyniósł 10 milionów złotych. Została ona przygotowana we współpracy z gminą Zbójno. Samorząd lokalny zlecił wykonanie dokumentacji projektowej oraz dofinansował przedsięwzięcie kwotą 1,5 mln złotych. W poprzednich latach samorząd województwa na terenie powiatu golubsko-dobrzyńskiego zrealizował szereg innych inwestycji. Przebudowana została miedzy innymi droga nr 534 z Wąbrzeźna przez Golub-Dobrzyń w kierunku Rypina i  wyremontowano ulicę Toruńska oraz most na Drwęcy  w Golubiu-Dobrzyniu. Wiosna rozpoczęła się natomiast modernizacja trasy nr 554 Kowalewo Pomorskie – Golub-Dobrzyń.

 

Inwestycja w liczbach:

  • Koszt 10 mln zł
  • Długość modernizowanych odcinków – ok. 2,1 km
  • Średnica zewnętrzna ronda – 38 m
  • Liczba zatok autobusowych – 2 szt.

 

Zarząd Dróg Wojewódzkich

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

24 sierpnia 2018 r.

ostatnia aktualizacja: 27 sierpnia 2018 r.

 

Nowo otwarte rondo w Zbójnie, fot. Szymon Ździebło, www.tarantoga.pl Nowo otwarte rondo w Zbójnie, fot. Szymon Ździebło, www.tarantoga.pl Otwarcie nowego ronda w Zbójnie, fot. Szymon Ździebło, www.tarantoga.plOtwarcie nowego ronda w Zbójnie, fot. Szymon Ździebło, www.tarantoga.plOtwarcie nowego ronda w Zbójnie, fot. Szymon Ździebło, www.tarantoga.plOtwarcie nowego ronda w Zbójnie, fot. Szymon Ździebło, www.tarantoga.plOtwarcie nowego ronda w Zbójnie, fot. Szymon Ździebło, www.tarantoga.pl