Aktualności

Spotkanie w Przysieku z okazji 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, fot. Szymon Ździebło/tarantoga.pl
Spotkanie w Przysieku z okazji 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, fot. Szymon Ździebło/tarantoga.pl

Obchody rocznicy Porozumień Sierpniowych (zdjęcia)

W 38. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych na kujawsko-pomorskie obchody upamiętniające bohaterów i przypominające ducha tamtych dni zapraszają marszałek Piotr Całbecki oraz przewodniczący regionalnych struktur Związku Zawodowego „Solidarność”, Leszek Walczak i Jacek Żurawski.

W piątek (24 sierpnia) w ogrodach przy bursie akademickiej Caritas Diecezji Toruńskiej w Przysieku odbyło się wręczenie marszałkowskich medali Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis w uznaniu zasług na rzecz walki o niepodległość i prawa człowieka oraz wręczenie medali solidarności „Zasłużeni dla Regionu Bydgoskiego”. Po uroczystości dla wszystkich gości przygotowano koncert „Kolęda Nocka” w wykonaniu artystów Filharmonii Pomorskiej, odbyła się także promocja książki „Zadwórze – Polskie Termopile”.

W sobotę (25 sierpnia) o godzinie 10. odbył się międzynarodowy turniej piłki nożnej o puchar przewodniczącego komisji krajowej Związku Zawodowego „Solidarność”, rozegrany  na stadionie klubu sportowego Stal w Grudziądzu.

W ramach tegorocznych obchodów rocznicy wydarzeń sierpniowych 1980 dziś (28 sierpnia) przed gmachem Urzędu Marszałkowskiego, odbyła się szczególna uroczystość połączona z ceremonią wręczenia jubileuszowych, marszałkowskich medali Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis oraz podpisaniem deklaracji mieszkańców województwa w setną rocznicę odzyskania niepodległości.

31 sierpnia uroczyście złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą strajk rolników z NSZZ RI „Solidarność” w budynku cukrowni w 1981 roku. Tego samego dnia o godzinie 17. w amfiteatrze toruńskiego muzeum etnograficznego odbył się także X Koncert Pieśni Niepokornej.

Pierwsza niedziela września była dniem uroczystych mszy świętych w intencji ducha Porozumień Sierpniowych, które odbyły się w Inowrocławiu (kościół pod wezwaniem zwiastowania Najświętszej Marii Panny) i Toruniu (kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i błogosławionego księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego). W Bydgoskim kościele pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli przy placu Kościeleckich 7. zorganizowano mszę święta w intencji ojczyzny i Związku Zawodowego „Solidarność”. Rocznicowa msza święta odbędzie się także 9 września we Włocławku w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (godzina 10.).

Zapraszamy do zwiedzenia wystawy filatelistycznej „Znaki Polskiej Podziemnej. 100-lecie Odzyskania Niepodległości”, którą obejrzeć można w siedzibie Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność” przy ulicy Wełniany Rynek 5, w dniach od 3 września do 15 października.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

24 sierpnia 2018 r.

ostatnia aktualizacja: 3 września 2018 r.

Spotkanie w Przysieku z okazji 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, fot. Szymon Ździebło/tarantoga.plSpotkanie w Przysieku z okazji 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, fot. Szymon Ździebło/tarantoga.plSpotkanie w Przysieku z okazji 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, fot. Szymon Ździebło/tarantoga.plSpotkanie w Przysieku z okazji 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, fot. Szymon Ździebło/tarantoga.plSpotkanie w Przysieku z okazji 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, fot. Szymon Ździebło/tarantoga.plSpotkanie w Przysieku z okazji 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, fot. Szymon Ździebło/tarantoga.plSpotkanie w Przysieku z okazji 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, fot. Szymon Ździebło/tarantoga.plSpotkanie w Przysieku z okazji 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, fot. Szymon Ździebło/tarantoga.plSpotkanie w Przysieku z okazji 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, fot. Szymon Ździebło/tarantoga.plSpotkanie w Przysieku z okazji 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, fot. Szymon Ździebło/tarantoga.plSpotkanie w Przysieku z okazji 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, fot. Szymon Ździebło/tarantoga.plSpotkanie w Przysieku z okazji 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, fot. Szymon Ździebło/tarantoga.pl