Aktualności

W nowym budynku powstanie 10 nowoczesnych pracowni, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
W nowym budynku powstanie 10 nowoczesnych pracowni, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Nowe pracownie i nowe profile kształcenia w „Maczku”

Wiosną przyszłego roku uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. gen. Stanisława Maczka w Bydgoszczy będą zdobywać i rozwijać swoje umiejętności zawodowe w nowoczesnych pracowniach. Otwarte zostaną także nowe kierunki. Po raz pierwszy w kraju osoby niesłyszące będą mogły kształcić się w zawodzie technik dentystyczny.

  

„Maczek” to dobrze zorganizowany zespół szkół dla młodych ludzi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, a jego segment zawodowy właściwie odpowiada na wyzwania rynku. Inwestycja, mimo obecnej sytuacji i problemów, również na rynku usług budowlanych,  postępuje zgodnie z harmonogramem i zajęcia w nowych pracowniach będą się odbywać zgodnie z wcześniejszymi założeniami  – mówi marszałek Piotr Całbecki. 

 

W nowym dwukondygnacyjnym budynku, z użytkowym poddaszem, powstanie dziesięć nowoczesnych pracowni: po dwa warsztaty elektrotechniczne, gastronomiczne i dentystyczne i po jednym kosmetycznym, fryzjerskim, ogrodniczym i florystycznym. Obecnie budynek znajduje się w stanie surowym zamkniętym. Wyłoniona w przetargu bydgoska firma Baupol prowadzi prace wewnątrz obiektu, które będą trwać do września. Następnie rozpocznie się etap wyposażania sal w specjalistyczny sprzęt oraz meble. Zajęcia edukacyjne w nowym budynku ruszą wiosną przyszłego roku.

 

W pracowniach będą kształcić się przyszli technicy elektronicy, informatycy, floryści, technicy żywienia i usług gastronomicznych, kucharze i cukiernicy. Dodatkowo od września 2021 roku uruchomione zostaną nowe kierunki: fryzjer, technik usług kosmetycznych, technik ogrodnik. W Bydgoszczy młodzież z dysfunkcją słuchu po raz pierwszy w kraju będzie miała możliwość kształcenia się także na kierunku technik dentystyczny.

 

Wartość inwestycji to ponad 11 milionów złotych, z czego 7 milionów złotych stanowi dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, a pozostałe 4 miliony złotych to środki z budżetu województwa kujawsko-pomorskiego.

  

Budowa warsztatów „Maczka”:

  • koszt: 11,2 mln zł
  • dotacja z naszego RPO: 7 mln zł
  • zakończenie prac budowlanych i wykończeniowych: wrzesień 2020 roku.

 

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. gen. Stanisława Maczka w Bydgoszczy jest instytucją edukacji prowadzoną przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Duże inwestycje realizowane są również w Kujawsko-Pomorskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Korczaka w Toruniu, przeznaczonym przede wszystkim dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Ośrodek zostanie rozbudowany o kompleks warsztatów kształcenia zawodowego, basen rehabilitacyjny oraz boisko wielofunkcyjne. Stanie też nowy dwukondygnacyjny budynek, w którym działać będzie specjalistyczne przedszkole dla 26 maluchów w wieku 3-7 lat z niepełnosprawnością intelektualną, ruchową, niepełnosprawnościami sprzężonymi, autyzmem lub niepełnosprawnościami dotyczącymi wzroku i słuchu. Więcej w naszym materiale.

 

W ubiegłym roku zakończyliśmy marszałkowski projekt „Mistrz zawodu w nowoczesnym warsztacie” w Kujawsko-Pomorskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille’a w Bydgoszczy. W ramach projektu zmodernizowano dwanaście pracowni zawodowych i utworzono dwie nowe. Każda została wyposażona w specjalistyczny sprzęt, pomoce dydaktyczne i nowoczesne oprogramowanie. Wartość inwestycji to 3,8 miliona złotych, dofinansowanie w ramach naszego RPO wyniosło 3 miliony złotych. Więcej w naszym materiale

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

22 kwietnia 2020 r.

 

W nowym budynku powstanie 10 nowoczesnych pracowni, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPW nowym budynku powstanie 10 nowoczesnych pracowni, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPW nowym budynku powstanie 10 nowoczesnych pracowni, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPW nowym budynku powstanie 10 nowoczesnych pracowni, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPW nowym budynku powstanie 10 nowoczesnych pracowni, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPW nowym budynku powstanie 10 nowoczesnych pracowni, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPW nowym budynku powstanie 10 nowoczesnych pracowni, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPW nowym budynku powstanie 10 nowoczesnych pracowni, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP