Aktualności

fot. Andrzej Goiński
fot. Andrzej Goiński

Pomoc dla Mateusza

Pół miliona złotych – tyle brakuje, by cierpiący na nowotwór mózgu dziesięcioletni Mateusz Oźmina, mieszkaniec Przysieka w powiecie toruńskim, mógł przejść za granicą specjalistyczną terapię, która jest dla niego jedyną szansą na powrót do zdrowia. Czasu jest niewiele, dlatego liczy się każda pomoc. W tym celu Fundacja Siepomaga rozpoczęła zbiórkę pieniędzy na operację. Ruszyła też specjalna licytacja na Facebooku. Akcję wspiera marszałek Piotr Całbecki.

 

– Nie tak dawno pomagaliśmy doktorowi Pawłowi Drojeckiemu, który dzięki zebranym środkom jest już w Seulu. Mamy nadzieję, że tamtejsi lekarze pomogą mu wrócić do zdrowia. Dziś walczymy o zdrowie Mateusza.  By pokonać chorobę, niezbędna jest terapia w Stanach Zjednoczonych. Zróbmy wszystko, aby zebrać potrzebną kwotę. Wierzę, że zmobilizujemy się i tym razem również damy radę – apeluje marszałek Piotr Całbecki

 

Pierwsze niepokojące objawy wystąpiły u Mateusza w maju ubiegłego roku. Zaczęło się od bólu głowy i utraty świadomości podczas jednej ze szkolnych lekcji. Wynik tomografu komputerowego przesądził o diagnozie – guz złośliwy w jednej z komór mózgowych. Rozpoczęto leczenie Mateusza, które przyniosło oczekiwany efekt – guz zmalał. Lekarze byli niemal pewni, że wyleczyli chłopca, jednak badania przeprowadzone w lutym potwierdziły wznowę nowotworu. Jedyną szansą na wyleczenie jest kosztowna operacja w Stanach Zjednoczonych. W Polsce nie ma kliniki, która podjęłaby się leczenia. Koszt terapii to 4 miliony złotych. Do tej pory udało się zebrać już blisko 3 miliony złotych. Pozostało jednak niewiele czasu, by zgromadzić brakującą część. Zbiórka trwa do poniedziałku (27 kwietnia).

 

 

Równolegle na Facebooku ruszyła licytacja, na którą trafiają przedmioty darczyńców. Koszt z ich sprzedaży zasili konto Mateusza. Do udziału w akcji zachęca marszałek Piotr Całbecki (film tutaj), który  przygotował na licytację sześć pakietów z atrakcyjnymi gadżetami. Wśród nich są m.in. maskotki-gąski, będące symbolem dorocznej kampanii gęsinowej, albumy, książki i komiksy wydane przez Urząd Marszałkowski – wszystkie z dedykacją marszałka, a także miody z marszałkowskiej pasieki, toruńskie pierniki oraz pięć voucherów umożliwiających darmowy wstęp do marszałkowskich instytucji kultury. Jeden z nich jest zaproszeniem dla całej rodziny na weekendowe zwiedzanie i nocleg w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie. Kolejny jest zaproszeniem na zajęciach w  Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu dla całej rodziny. Wśród voucherów jest również bilet wstępu na dziesięć koncertów w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy oraz zaproszenie na dziesięć spektakli w Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrze Muzycznym w Toruniu. Dla miłośników muzyki klasycznej mamy też voucher na koncert w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni. Te i inne przedmioty trafią na licytację na Facebooku.

 

 

Czytaj także:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu marszałkowskiego

 

23 kwietnia 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 24 kwietnia 2020 r.

 

Przedmioty przekazane na licytację przez marszałka Piotra Całbeckiego, fot. Andrzej GoińskiPrzedmioty przekazane na licytację przez marszałka Piotra Całbeckiego, fot. Andrzej GoińskiPrzedmioty przekazane na licytację przez marszałka Piotra Całbeckiego, fot. Andrzej GoińskiPrzedmioty przekazane na licytację przez marszałka Piotra Całbeckiego, fot. Andrzej GoińskiPrzedmioty przekazane na licytację przez marszałka Piotra Całbeckiego, fot. Andrzej GoińskiPrzedmioty przekazane na licytację przez marszałka Piotra Całbeckiego, fot. Andrzej Goiński