Aktualności

Fot. Filip Kowalkowski
Fot. Filip Kowalkowski

Nowe miejsca dla maluchów w żłobkach i klubach dziecięcych

Zarząd województwa rozstrzygnął konkurs o dofinansowanie projektów w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego, w którym podzielił środki na tworzenie nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. To wsparcie na utworzenie blisko 1000 miejsc dla maluchów, głównie w żłobkach, ale także w klubach dziecięcych oraz u dziennych opiekunów.

 

– Nasza oferta pomocy dla młodych rodzin to odpowiedź na oczekiwania i potrzeby rodziców. Dzięki realizacji tych projektów zwiększy się dostępność do placówek opieki nad najmłodszymi dziećmi. Chodzi też o ułatwienie rodzicom powrotu na rynek pracy po przerwie w aktywności zawodowej – tłumaczy marszałek Piotr Całbecki.

 

Na dofinansowanie projektów przeznaczono ponad 33 miliony złotych. Najwięcej miejsc dla maluchów, bo aż 360 utworzonych zostanie w Bydgoszczy, ponad 280 w Toruniu oraz 70 we Włocławku. Wiele z nich powstanie również na obszarach wiejskich.

 

W ramach projektów zatwierdzonych do dofinansowania zaplanowano utworzenie nowych miejsc w 20 żłobkach oraz w 5 w klubach dziecięcych – to mniejsze i bardziej kameralne placówki, przeznaczone maksymalnie dla 30 podopiecznych. W jednym projekcie opieka nad dziećmi świadczona będzie przez dziennych opiekunów – to forma opieki sprawowanej w warunkach domowych, a jej czas może być efektywniej dopasowany do czasu pracy rodziców. Jeden dzienny opiekun może sprawować opiekę maksymalnie nad piątką dzieci.

 

Lista projektów

 

Wcześniej marszałkowskie środki z RPO trafiły na realizację 26 tego typu projektów. Powstały 533 nowe miejsca w żłobkach, 81 miejsc opieki u dziennych opiekunów i 25 miejsc w klubach dziecięcych. Więcej.

 

Kolejną formą wspierania rodziców najmłodszych dzieci w powrocie do życia zawodowego są vouchery na pokrycie kosztów pobytu dziecka w żłobku lub wynajęcia niani. Dofinansowanie może wynieść nawet 800 złotych miesięcznie. Ze wsparcia skorzystało do tej pory 1,7 tysiąca rodzin z regionu. Trwa kolejny konkurs w ramach naszego RPO, w którym zarząd województwa wyłoni podmioty odpowiedzialne za realizację tego rodzaju projektów. Ze wsparcia skorzysta co najmniej 1,5 tysiąca rodzin. Więcej

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

24 października 2018 r.