Aktualności

Próba medialna „Hamleta”, fot. Łukasz Piecyk
Próba medialna „Hamleta”, fot. Łukasz Piecyk

„Hamlet” w Teatrze Horzycy

Pierwsza premiera Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu w nowym sezonie artystycznym to „Hamlet” Szekspira w przekładzie Stanisława Barańczaka i reżyserii Pawła Paszty. Spektakle przedpremierowe w czwartek i piątek (25 i 26 października), premiera w sobotę (27 października).

 

Hamlet w Teatrze Horzycy jest współczesnym bohaterem Historii, człowiekiem żyjącym pod ogromną presją. Świadom swojego losu, wadzi się z Bogiem jak Konrad z „Dziadów”. Kłóci się z przodkami, sprzeciwia się swojemu przeznaczeniu. Czy może przeżyć życie w równowadze i pokoju czy też musi rzucić się w zwierzęcą walkę o honor, spełniając oczekiwania innych?

 

Występują Małgorzata Abramowicz, Jarosław Felczykowski, Łukasz Ignasiński, Wojciech Jaworski, Karina Krzywicka, Anna Magalska, Tomasz Mycan, Ewa Pietras, Matylda Podfilipska, Julia Sobiesiak, Mirosława Sobik, Teresa Stępień-Nowicka, Agnieszka Wawrzkiewicz.

 

Scenografia opracowała Ewelina Brudnicka, muzykę przygotował Tomasz Jakub Opałka, za choreografię odpowiadała Izabela Chlewińska, współpraca dramaturgiczna Katarzyna Kuczkowska-Golińska.

 

Po inscenizacji „Hamleta” w najbliższy wtorek (30 października) w Teatrze Horzycy odbędzie się debata na temat roli bohaterów we współczesnym świecie. Organizatorzy  zapytają miedzy innymi o to, kim właściwie jest bohater, czy bohaterowie nas inspirują czy raczej stanowią ciężar oraz co myślimy o antybohaterach.

 

Więcej informacji na stronie Teatru im. Wilama Horzycy, instytucji kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

24 października 2018 r.

 

Próba medialna „Hamleta”, fot. Łukasz PiecykPróba medialna „Hamleta”, fot. Łukasz PiecykPróba medialna „Hamleta”, fot. Łukasz PiecykPróba medialna „Hamleta”, fot. Łukasz PiecykPróba medialna „Hamleta”, fot. Łukasz Piecyk