Aktualności

Fot. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy
Fot. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy

Droga z Lipna do Dobrzynia nad Wisłą w budowie

Ruszyła modernizacja kolejnego odcinka drogi wojewódzkiej nr 558, łączącej Lipno z Dobrzyniem nad Wisłą. Gruntowna przebudowa 8-kilometrowego fragmentu trasy będzie kosztować ponad 12 mln zł. W pierwszej kolejności modernizowane są przepusty.

 

Droga wojewódzka nr 558 komunikuje Lipno i południowo-wschodnią częścią powiatu lipnowskiego. W ostatnich latach przebudowany został odcinek przebiegający przez miejscowość Wielgie. Teraz modernizowany jest kolejny fragment – od tej miejscowości do Kłokocka. Inwestycja dotyczy odcinka o długości prawie 8 kilometrów. Jezdnia zostanie poszerzona do 6-6,5 metrów, znajdzie się przy niej utwardzone pobocze. Zaplanowano wykonanie nowej solidnej podbudowy przenoszącej obciążenia rzędu 10 ton na oś. Dzięki temu droga będzie dostosowana do przejazdu ciężarówek i odporna na powstawanie kolein.

 

Między Wielgiem i Domem Pomocy Społecznej w Nowej Wsi powstanie chodnik.  Przejście dla pieszych przy placówce oświetlimy ledowymi lampami hybrydowymi zasilanymi energią słoneczną lub wiatrową. Chodniki przy przystankach i przejścia dla pieszych będą wyposażone w elementy ze specjalnymi żłobieniami i wypustkami ułatwiającymi orientację osobom niewidomym. Przebudowa obejmie też 8 zatok autobusowych, a także zjazdy na posesje. Na trasie zamontowana zostanie też bramownica z kamerami monitorującymi ruch. Pojawi się też stacja meteo wraz z tablicą informującą o aktualnych warunkach pogodowych.

 

Wykonawca wyłoniony w przetargu – Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z Lipna rozpoczął prace budowlane z początkiem października. W pierwszej kolejności przebudowywane są przepusty pod drogą. Zwożone są również niezbędne kruszywa i inne materiały budowlane. W miejscu prowadzonych prac kierowcy muszą liczyć się z ruchem wahadłowym.

 

Inwestycja będzie kosztować ponad 12 mln zł i zostanie objęta 7-letnią gwarancją. Zakończenie wszystkich prac planowane jest jesienią przyszłego roku.

 

W ubiegłym roku w powiecie lipnowskim rozpoczęła się przebudowa drogi wojewódzkiej nr 559 łączącej Lipno z Kamieniem Kotowym. Jesienią gotowy będzie odcinek od Jasienia do granicy województwa wraz z rondem w Kamieniu Kotowym. W wakacje ułożono też mikrodywanik na trasie nr 541 z Wilczej Turzy do Kamienia Kotowego.

 

 Droga nr 558 w liczbach:

  • koszt prac budowlanych: 12,056 mln zł
  • długość modernizowanego odcinka: 7, 71 km
  • szerokość jezdni: 6-6,5 m
  • liczba zatok autobusowych do remontu: 8 sztuk
  • długość nowego chodnika: 1171 m
  • powierzchnia nowych jezdni: 49798 m kw.
  • natężenia ruchu w ciągu doby: 2883 pojazdów

 

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy oraz

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

24 października 2018 r.