Aktualności

Fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP
Fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP

Potentat motoryzacyjny uruchomił produkcję pod Włocławkiem

Produkujący komponenty i systemy dla przemysłu motoryzacyjnego globalny norweski holding Kongsberg Automotive uruchomił fabrykę w Pikutkowie w powiecie włocławskim. Pracuje w niej już 800 osób, w najbliższym czasie znajdzie tu pracę kolejne 200. W środę (24 października) odbyła się uroczystość otwarcia z udziałem członka zarządu województwa Sławomira Kopyścia i szefów firmy.

 

– Zaangażowanie tak poważnego inwestora to dowód, że prowadzona przez nas od lat polityka otwarcia na biznes i wspierania przygotowania terenów pod inwestycje biznesowe jest trafna i przynosi rezultaty. Powstanie tego zakładu to naprawdę dobra wiadomość dla gospodarki regionu – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Zakład pod Włocławkiem, posadowiony w Brzeskiej Strefie Gospodarczej w Pikutkowie w gminie Brześć Kujawski, stanął na 6 hektarach działki w rejonie węzła autostrady A-1 Włocławek Zachód. Do kontrahentów w całym świecie – producentów m.in. Bentleya, Porsche’a, Jaguara, Volvo, BMW i Toyoty – będą stąd trafiały na razie maty grzewcze oraz przewody paliwowe i powietrzne, a wkrótce także inne elementy samochodów. Stabilną pracę znaleźli w fabryce m.in. inżynierowie i technicy w dziedzinie automatyki, utrzymania ruchu i systemów magazynowych oraz montażyści i operatorzy maszyn.  

 

Kongsberg Automitive działa w branży motoryzacyjnej od 50 lat, w Polsce od 2000 roku. Używa najnowszych technologii wytwarzania, w tym robotów przemysłowych i w pełni zautomatyzowanych linii produkcyjnych. Jego fabryka w Pruszkowie zatrudnia 1 200 pracowników, druga została otwarta w 2016 roku w Koluszkach w Łódzkiem. O lokalizacji nowej wytwórni w rejonie Włocławka zdecydowały m. in. położenie w rejonie węzła autostradowego, dostępność kadry technicznej i pracowników produkcyjnych, a także obecność włocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.

 

Uzbrojenie terenów Brzeskiej Strefy Gospodarczej wsparł, ze środków unijnych i własnego budżetu, samorząd województwa.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

24 października 2018 r.

 

Fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPFot. Łukasz Piecyk dla UMWKPFot. Łukasz Piecyk dla UMWKPFot. Łukasz Piecyk dla UMWKPFot. Łukasz Piecyk dla UMWKPWizualizacja fabryki Kongsberg Automotive pod Włocławkiem (grafika z materiałów promocyjnych inwestora)