Aktualności

Afisz - Fotografowie od szewca
Afisz – Fotografowie od szewca

Nowa wystawa w muzeum we Włocławku

W piątek (2 marca) Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej zaprasza na wernisaż nowej wystawy czasowej „Fotografie od szewca. Roberta Pokory świat na szklanych negatywach”, która będzie prezentowana w budynku Muzeum Etnograficznego przy ul. Bulwary Marszałka J. Piłsudskiego 6.

 

Robert Pokora urodził się w 1899 r. we wsi Sucha w Borach Tucholskich, gdzie mieszkał do śmierci w 1981 r. Przez całe życie pracował w zawodzie szewca. Równolegle zajmował się fotografią, z którą zetknął się prawdopodobnie w czasie I wojny światowej, gdy służył w armii niemieckiej. Uwieczniał zarówno wydarzenia ważne dla lokalnej społeczności, jak i jej codzienność. Fotografie zachowane do współczesności stały się niezwykłym dokumentem życia pomorskiej, borowiackiej wsi z pierwszej połowy XX wieku. Wystawę przygotowało Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu.

 

Prezentowane na ekspozycji zdjęcia zostały przygotowane ze szklanych negatywów, odnalezionych w 1993 r. na strychu chaty Roberta Pokory. Powstawały one od lat 20. do końca 50. XX w. Są to fotografie pozowane, przede wszystkim portrety rodzinne, wykonywane podczas uroczystości: ślubów, Pierwszych Komunii Świętych, chrzcin, rocznic ślubów, a także pogrzebów. Mniej liczne zdjęcia upamiętniają obchody dorocznych świąt — Bożego Narodzenia, Bożego Ciała, Dożynek oraz fotografie upamiętniające rolników, młynarzy, piekarzy, kominiarzy przy pracy. Więcej o wystawie.

 

W weekend muzeum zaprasza także na dwa inne wydarzenia: chopinowski recital fortepianowy Jacka Szczepańskiego, który odbędzie się w sobotę (3 marca) w gmachu głównym muzeum przy ul. Słowackiego 1a oraz spotkanie „Niedziela z kustoszem” (4 marca) w trakcie którego po wystawie „Pięć wieków konwisarstwa. Kolekcja Andrzeja Wójcika w zbiorach Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku” oprowadzi zwiedzających jej autor i komisarz, Adam Zapora. Więcej informacji na stronie muzeum.

 

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

28 lutego 2018 r.