Aktualności

Fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Nie daj się rakowi piersi

Najlepszym sposobem, by ustrzec się zachorowania na raka piersi, który jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet, jest profilaktyka. Zapraszamy na badania okresowe, które prowadzi m.in. marszałkowskie Centrum Onkologii w Bydgoszczy. 

 

W Polsce co roku ta groźna i często niestety śmiertelna choroba rozpoznawana jest u 18 tysięcy osób, przede wszystkim (99 proc.) kobiet, w Kujawsko-Pomorskiem u 1 200. Prognozy epidemiologiczne stale przewidują tendencję wzrostową. Ryzyko zachorowania wzrasta w okresie okołomenopauzalnym, około 45. roku życia; najczęściej chorują panie 50-69 lat. 

 

– Lekarze podkreślają, że najlepszą metodą walki z rakiem piersi jest profilaktyka, czyli unikanie czynników ryzyka, oraz wczesne rozpoznanie, czyli samobadanie i regularne robienie USG lub mammografii. Bezpłatne badania tego typu prowadzą nasze wojewódzkie placówki medyczne, w tym bydgoskie Centrum Onkologii, które jest najlepszym szpitalem w kraju – rekomenduje marszałek Piotr Całbecki.

 

Podstawowe czynniki ryzyka, poza obciążeniem dziedzicznym, to nadwaga (a zwłaszcza otyłość), brak ruchu i nadużywanie alkoholu. Uważa się też, że czynnikami uspasabiającymi mogą być nadużywanie antykoncepcji hormonalnej i hormonalnej terapii zastępczej, a także odkładanie macierzyństwa na po 30. roku życia. 

 

– Twierdzenie, że kobieta nie ma wpływu na ograniczenie ryzyka zachorowania na raka piersi jest nieprawdą. Od osiągnięcia dojrzałości powinna mieć nawyk samobadania piersi, a każda stwierdzona w ten sposób zmiana musi zostać być wyjaśniona przez lekarza. Istotny wpływ na wczesne rozpoznanie ma regularne wykonywanie badań profilaktycznych. Kobiety do 50 roku życia raz na 2-3 lata powinny wykonać badanie USG piersi i dodatkowo poddać się badaniu piersi u lekarza rodzinnego, ginekologa bądź onkologa. Wszelkie zmiany wykryte w trakcie tych badań powinny zostać poddane metodzie weryfikacji mikroskopowej (biopsja aspiracyjna cienkoigłowa, biopsja mammotomiczna, biopsja gruboigłowa). Pacjentki 50-69 lat powinny robić sobie profilaktyczne badanie mammograficzne raz na 24 miesiące, w ramach Profilaktycznego Programu Wykrywania Raka Piersi. Badanie to jest bezpłatne i wykonywane bez skierowania w wielu pracowniach mammograficznych regionu oraz w mammobusach – podkreśla  doktor Tomasz Mierzwa, chirurg onkolog, koordynator Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia w Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

 

 

Badania profilaktyczne w kierunku raka piersi prowadzi większość dużych szpitali w całym kraju, w tym bydgoskie Centrum Onkologii (tel. do Zakładu Profilaktyki: 52 374 38 80) Bezpłatne badania mammograficzne wykonywane są też w mammobusach, które dojeżdżają także do mniejszych miejscowości.

 

 

W marszałkowskim Centrum Onkologii działa wyspecjalizowany ośrodek skojarzonej terapii raka piesi (leczenie operacyjne, teleradioterapia, brachyterapia, chemioterapia, operacje rekonstrukcyjne, fizjoterapia, opieka psychologiczna). Od 2017 roku CO legitymuje się Międzynarodowym Certyfikatem Diagnostyki i Leczenia  Raka Piersi Breast Cancer Unit (BCU).

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

15 października 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 16 października 2020 r.