Aktualności

Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Weekend z kulturą

„Te Deum” – utwór skomponowany przez wybitnego kompozytora i dyrygenta Krzysztofa Herdzina zabrzmiał w trakcie piątkowego koncertu papieskiego w Filharmonii Pomorskiej. To najważniejsze ale niejedyne wydarzenie w ramach weekendowych spotkań z kulturą.

 

Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy zaprosiła na koncert „Te Deum pamięci św. Jana Pawła II”. Wydarzenie odbyło się dziś (16 października) w czterdziestą drugą rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. W wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej i Polskiego Chóru Kameralnego pod batutą absolwenta Akademii Muzycznej w Bydgoszczy Krzysztofa Herdzina usłyszeliśmy skomponowany specjalnie na tę okazję  utwór „Te Deum”. Dzieło powstało na zamówienie marszałka Piotra Całbeckiego.

 

Od piątku do niedzieli (16-18 października) w toruńskim Teatrze Horzycy będzie można zobaczyć spektakl „Aktorzy Prowincjonalni” w reżyserii Damiana Josefa Necia. Widowisko powstało na podstawie scenariusza „Aktorów prowincjonalnych” Agnieszki Holland i Witolda Zatorskiego, filmowego wątku „Wyzwolenia” Stanisława Wyspiańskiego oraz  improwizacji aktorów Teatru Horzycy. Więcej.

 

Dziś (16 października) w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej została otwarta wystawa „Helmut Newton: Lubię silne kobiety”. Wydarzenie jest związane z 28. Edycją Międzynarodowego Festiwalu Filmowego CAMERIMAGE 2020. Odwiedzający będą mogli zapoznać się z kolekcją ponad 200 zdjęć przedstawiających twórczość Newtona. Więcej.

 

W sobotę i niedzielę (17 i 18 października) w ramach toruńskiego 18. Międzynarodowego festiwalu filmowego Tofifest Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki zaprasza na seans dwóch filmów. Pierwszego dnia przedpremierowo zostanie pokazany film „Sole”, o Lenie – Polce w siódmym miesiącu ciąży, która chce sprzedać swoje dziecko we Włoszech. „Asia”  to propozycja na niedzielny wieczór. Motywem przewodnim jest trudna relacja matki z córką i próba pojednania w czasie choroby. Więcej informacji o filmach i dostępnych biletach na stronie festiwalu.

 

Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy i Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu są instytucjami kultury samorządu województwa.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

15 października 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 16 października 2020 r.