Aktualności

Halina Sadowska, fot. archiwum UMWKP
Halina Sadowska, fot. archiwum UMWKP

Nestorki uhonorowane Medalem Marszałka

Odważna i ciekawa świata mieszkanka Bydgoszczy oraz sybiraczka, która osiedliła się w powiecie inowrocławskim – panie Halina Sadowska i Julianna Mierzwicka dołączyły do grona stuletnich mieszkanek regionu uhonorowanych medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. 16 grudnia odwiedzili je przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska i wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

Julianna Mierzwicka urodziła się sto lat temu 16 grudnia. Pochodząca z Mazowsza jubilatka została w czasie wojny mocno dotknięta represjami. Początkowo została z rodziną deportowana na Wołyń. Później wspomina ciężką przeprawę, której celem była syberyjska tajga. Wraz z rodziną w nieludzkich warunkach, w siarczystym mrozie i panujący tam głodzie, w pocie czoła pracowała przy noszeniu drewna. Straciła tam siostrę, która zmarła na tyfus. Mimo trudów i smutków doświadczonych na syberyjskim pustkowiu, nie traciła siły do walki o przeżycie i nadziei na lepsze dni. W niewoli spędziła sześć lat. W wyniku amnestii więźniów i zesłańców, w 1946 roku po ciężkiej, wielotygodniowej podróży pani Julianna wróciła do ojczyzny. Osiedliła się w Wonorzu (powiat inowrocławski), gdzie poślubiła Kazimierza Mierzwickiego. Prowadzili wspólnie gospodarstwo rolne, wychowywali troje dzieci. Dzięki swojej zaradności pani Julianna łączyła pracę w gospodarstwie, prowadzenie domu i opiekę nad pociechami, w tym jednym niepełnosprawnym. Do niedawna wciąż czytała książki i prasę bez okularów. Obecnie mieszka w Wonorzu. Pełny biogram.

Halina Sadowska urodziła się w Warszawie 11 grudnia 1921 roku. Na Kujawach osiedliła się z mężem w czasie, gdy w stolicy toczyło się powstanie warszawskie. Początkowo związana z Toruniem, później już na stałe zamieszkała w Bydgoszczy, gdzie przebywa do dziś. Państwo Sadowscy doczekali trojga dzieci, najmłodsze z nich zmarło jako niemowlę. Pani Halina jest ciepłą osobą, pozytywnie nastawioną do życia. Zachowuje pogodę ducha i wciąż jest ciekawa świata. Interesuje ją historia, lubi także oglądać filmy. Pełny biogram.

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

20 grudnia 2021 r.

Julianna Mierzwicka, fot. Mikołaj KurasJulianna Mierzwicka, fot. Mikołaj KurasHalina Sadowska, fot. archiwum UMWKPHalina Sadowska, fot. archiwum UMWKPHalina Sadowska, fot. archiwum UMWKP