Aktualności

Płk Jan Czerniak Odznaczony Medalem Marszałka, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Płk Jan Czerniak Odznaczony Medalem Marszałka, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Płk Jan Czerniak odznaczony Medalem Unitas Durat

Harcerz, żołnierz, czołowy lekkoatleta, wzór odpowiedzialnego uczestnika społeczeństwa obywatelskiego, pułkownik Jan Czerniak za zasługi dla regionu został odznaczony Medalem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Odznaczenie wręczył mu wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

Pan Jan Czerniak urodził się 9 stycznia 1923 roku w Miedzeszynku, niewielkiej miejscowości w okolicach Warszawy, dzieciństwo spędził na Polesiu. Jako niespełna szesnastoletni młodzieniec pełnił służbę w tajnej drużynie harcerskiej, po czym, w 1941 roku, wstąpił do Związku Walki Zbrojnej, przemianowanej później na Armię Krajową. Do zakończenia wojny przebywał na robotach przymusowych w Koenigsbergu. W szeregi Wojska Polskiego wstąpił w 1947 roku, by po dwóch latach oddać się pracy dydaktycznej, pełniąc służbę w szkolnictwie wojskowym, a następnie w jednostkach wojsk kolejowych.

 

Szczególnie zasłużył się dla regionu Pomorza i Kujaw, gdy od 1960 roku służąc w 2 Pułku Kolejowym w Inowrocławiu nadzorował budowy przepraw na rzekach i innych urządzeń inżynieryjnych w systemie drogowym.

 

Po zwolnieniu ze służby, w 1981 r. wstąpił do Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych (aktualnie Związek Żołnierzy Wojska Polskiego), którego nadal jest aktywnym członkiem.

 

Został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim ZŻWP, Medalem Pro-Memoria.

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

21 grudnia 2021 r.

 

Płk Jan Czerniak Odznaczony Medalem Marszałka, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPłk Jan Czerniak Odznaczony Medalem Marszałka, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPłk Jan Czerniak Odznaczony Medalem Marszałka, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP