Aktualności

Uroczyste zapalenie światełek na choince, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Uroczyste zapalenie światełek na choince, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Wspólne kolędowanie przed Urzędem Marszałkowskim

Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej. Przypomina o tym stojąca przed Urzędem Marszałkowskim choinka. W sobotę (18 grudnia) odbyło się uroczyste rozświetlenie drzewka podczas wspólnego kolędowania z marszałkiem Piotrem Całbeckim. Na mieszkańców regionu czekały przygotowane z tej okazji liczne atrakcje.

 

Świąteczną uroczystość rozpoczął pochód, który wyruszył spod pomnika Mikołaja Kopernika i kierował się na plac przed gmachem Urzędu Marszałkowskiego. Tam najpiękniejsze kolędy zagrała Orkiestra Dęta z Chełmży, prowadzona przez Stowarzyszenie Muzyczne Kamerton. Na wszystkich młodszych i starszych mieszkańców województwa czekały liczne zabawy i konkursy dla rodzin oraz pieczenie pierników według tradycyjnej receptury. O godzinie 17.30 zostały zapalone lampki na choince. Atrakcjom towarzyszyło wspólne kolędowanie.

 

Nasze świąteczne drzewko to potężny świerk pospolity (Picea abies (L.) H. Karst) pochodzący z zasobów Lasów Państwowych zarządzanych przez Regionalną Dyrekcję w Toruniu. Wyrosło w raciniewskim lesie w powiecie chełmińskim. Choinkę wybrał marszałek Piotr Całbecki z pomocą dzieci z unisławskich szkół.

 

Przed siedzibą samorządu województwa pojawiła się także bożonarodzeniowa szopka, której wnętrze jak co roku zostało przygotowane przez uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

 

Światło pokoju z Betlejem

 

W poniedziałek (13 grudnia) z udziałem wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego i harcerzy soleckiego hufca Związku Harcerstwa Polskiego w kościele pod wezwaniem Nawrócenia Świętego Pawła w Solcu Kujawskim (powiat bydgoski) nastąpiło wojewódzkie przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju.

 

W piątek (17 grudnia) światełko dotarło także do Urzędu Marszałkowskiego, w jego przekazaniu udział wzięli gospodarz województwa Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. Każdego roku odpala się od niego świeczkę, której płomień jest przekazywany przez harcerzy w wielkiej, międzykontynentalnej sztafecie. Lampiony z betlejemskim światłem trafiają do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów.

 

Kalendarz adwentowy na Urzędzie Marszałkowskim

 

Wraz z rozpoczęciem adwentu front Urzędu Marszałkowskiego ozdobił kalendarz adwentowy. Począwszy od 28 listopada, kiedy zgodnie z tradycją kościoła katolickiego rozpoczął się adwent, codziennie zapalana jest kolejna liczba. Ostatnią, która zostanie podświetlona jest 24, czyli dzień wigilii Bożego Narodzenia.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

17 grudnia 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 18 grudnia 2021 r.

 

Przekazanie światełka betlejemskiego w Solcu Kujawskim, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPPrzekazanie światełka betlejemskiego w Solcu Kujawskim, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPPrzekazanie światełka betlejemskiego w Solcu Kujawskim, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPPrzekazanie światełka betlejemskiego w Solcu Kujawskim, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPKalendarz adwentowy na Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPKalendarz adwentowy na Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPKalendarz adwentowy na Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPPrzekazanie światełka betlejemskiego w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPrzekazanie światełka betlejemskiego w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPrzekazanie światełka betlejemskiego w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPrzekazanie światełka betlejemskiego w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPrzekazanie światełka betlejemskiego w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczyste zapalenie światełek na choince, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczyste zapalenie światełek na choince, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczyste zapalenie światełek na choince, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczyste zapalenie światełek na choince, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczyste zapalenie światełek na choince, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczyste zapalenie światełek na choince, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczyste zapalenie światełek na choince, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczyste zapalenie światełek na choince, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczyste zapalenie światełek na choince, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczyste zapalenie światełek na choince, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczyste zapalenie światełek na choince, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczyste zapalenie światełek na choince, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczyste zapalenie światełek na choince, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczyste zapalenie światełek na choince, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczyste zapalenie światełek na choince, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUroczyste zapalenie światełek na choince, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP