Aktualności

Wilhelmina Iwanowska, fot. Archiwum UMK
Wilhelmina Iwanowska, fot. Archiwum UMK

Naukowi giganci Kujaw i Pomorza

Są inspiracją dla pokoleń, a ich działalność i osiągnięcia mogą służyć za przykład. W Dzień Nauki Polskiej (19 lutego) zainaugurowano nowy cykl edukacyjny Urzędu Marszałkowskiego „Giganci Kujaw i Pomorza”. W ramach tegorocznej edycji poznamy sylwetki naukowców z naszego regionu. Pierwszą bohaterką cyklu jest Wilhelmina Iwanowska, a materiały poświęcone uczonej dostępne są od 8 marca za pośrednictwem Kujawsko-Pomorskiej Platformy Edukacyjnej.

 

– Nie ma nic lepszego niż dobra lekcja, którą zapamięta się do końca życia. Ta ,na którą was zapraszam na pewno do takich należy. Jest to lekcja o wielkich postaciach województwa kujawsko-pomorskiego. Zapraszamy na ten cykl spotkań z fantastycznymi naukowcami, wielkimi ludźmi, którzy rozsławili nas na całym świecie – mów marszałek Piotr Całbecki.

 

 

Naukowi Giganci Kujaw i Pomorza

 

„Giganci Kujaw i Pomorza” to cykl, w ramach którego, co roku będzie się odbywać seria spotkań promujących sylwetki najbardziej zasłużonym postaci z przeszłości naszego regionu, które w swoich dziedzinach osiągnęły prawdziwą wielkość. Każde ze spotkań online, poświęcone zostanie innej osobie, której działalność przyczyniła się do rozwoju i kształtowania ważnych dziedzin naszego życia.

 

Tegoroczny cykl poświęcony jest gigantom nauki, wybitnym uczonym z Kujaw i Pomorza, którzy swoimi osiągnięciami zapisali się na kartach historii.  Pierwsza premiera odbyła się w Dzień Kobiet (8 marca), a jej bohaterką jest Wilhelmina Iwanowska, zasłużona polska astronom i współtwórczyni Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 

O wybitnej uczonej opowiada jej studentka dr Cecylia Łubieńska-Iwaniszewska, pierwsza kobieta, która ukończyła astronomię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wykład dostępny jest na portalu edupolis.pl, gdzie wspomnieniami na temat twórczyni toruńskiej astronomii dzieli się także dr Jerzy Rafalski, autor książek popularnonaukowych i astronom związany z toruńskim planetarium. Do materiałów filmowych dołączony został pakiet edukacyjny, który zawiera m.in. artykuły na temat Wilhelminy Iwanowskiej oraz linki do jej publikacji naukowych dostępnych online. Na stronie powstał także interaktywny quiz z pytaniami dotyczącymi uczonej.

 

Projekt jest realizowany za pośrednictwem Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej i powstaje przy współpracy z bibliotekami wojewódzkimi. Spotkania kierowane są przede wszystkich do młodzieży szkół średnich, dla których postacie te mogą stać się natchnieniem i inspiracją do pójścia w ich ślady.

 

Bohaterami kolejny materiałów będą:

  • Marian Rejewski, znany ze złamania szyfru Enigmy matematyk i kryptolog,
  • Tadeusz Reichstein, biochemik i noblista w dziedzinie fizjologii
  • Henryk Arctowski, geograf, geolog i badacz krajów polarnych
  • Albert Abraham Michelson, laureat Nagrody Nobla z fizyki
  • Jan Czochralski, chemik i słynny wynalazca metody otrzymywania monokryształów krzemu

 

Postaciom Mariana Rejewskiego oraz Jana Czochralskiego poświęcone zostały komiksy, które powstały na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego.

 

Nasze inwestycje w rozwój nauki

 

Od lat samorząd województwa kujawsko-pomorskiego wspiera rozwój nauki w naszym regionie. W ramach działań dedykowanych obszarowi edukacji w latach 2014-2020 ze środków unijnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego dofinansowano 540 umów na kwotę ponad 900 mln złotych. Wsparcie to pozwoliło m.in. na rozbudowę laboratoriów badawczo-rozwojowych i nowoczesnych pracowni dydaktycznych w naszych uczelniach wyższych.

 

Doceniamy autorów najlepszych prac naukowych, projektów wynalazków i nowatorskich rozwiązań, które wpływają na rozwój naszego regionu. Co roku ludziom nauki przyznawana jest specjalna Nagroda Marszałka w dziedzinie nauki, badań i postępu technicznego.

 

Wsparcie kierowane jest także do zdolnej młodzieży ze szkół podstawowych, liceów, techników oraz szkół branżowych w naszym województwie. W ramach programów Prymus Pomorza i Kujaw, Prymusi Zawodu Kujaw i Pomorza oraz Humaniści na start w 2020 roku najzdolniejsi uczniowie otrzymali stypendia na łączną kwotę prawie 4,2 mln złotych.

 

Za udział w rozwoju nauki Urząd Marszałkowski otrzymał tytuł „Samorządowego Lidera Edukacji” w dziesiątej edycji konkursu organizowanego przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego przy współpracy z Grupą PRC. Doceniono m.in. nasz program astrobaz, czyli sieci przyszkolnych obserwatoriów astronomicznych oraz działającą od marca ubiegłego roku Kujawsko-Pomorską Szkołę Internetową, która jest odpowiedzią na zamknięcie placówek oświaty z powodu pandemii.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

19 lutego 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 9 marca 2021 r.