Aktualności

Wręczenie medalu pani Bronisławie Tomczak, fot. fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Wręczenie medalu pani Bronisławie Tomczak, fot. fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Unitas Durat dla Bronisławy Tomczak z Brześcia Kujawskiego

Do grona rówieśników Niepodległej dołączyła mieszkanka Brześcia Kujawskiego Bronisława Tomczak, która w sobotę (20 lutego) obchodziła swoje 101 urodziny. Seniorka pochodzi z dużej wielodzietnej rodziny i sama jest babcią oraz prababcią dla dwóch kolejnych pokoleń. Przez całe życie była związana z naszym regionem, gdzie prowadziła rodzinne gospodarstwo rolne. Medal marszałka nestorka otrzymała z rąk członka zarządu województwa Anety Jędrzejewskiej.

 

W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości samorząd wojewódzki rozpoczął wybijanie specjalnej edycji medalu Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Wyróżnieniem tym honorujemy mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego, którzy ukończyli sto lat.

 

– Życie najstarszych mieszkańców regionu jest klamrą, która łączy dziesięciolecia, towarzyszy całej współczesnej historii naszej ojczyzny. Ich losy są symbolem losów naszego kraju. Jesteśmy wdzięczni za świadectwo, za proste, osobiste opowieści, dlatego z wielką przyjemnością honorujemy nestorów mieszkających w regionie najwyższym wojewódzkim odznaczeniem  – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Bronisława Tomczak urodziła 20 lutego 1920 roku w Świerczynku. W rodzinnej wsi wychowywała się z dziesięciorgiem rodzeństwa, a jej rodzice zajmowali się rolnictwem. W czasie drugiej wojny światowej wywieziono ją na roboty przymusowe do Meklemburgii na terenie Niemiec. Po powrocie do kraju wyszła za mąż i zamieszkała w Falborku (powiat włocławski), gdzie wspólnie z mężem prowadziła gospodarstwo rolne należące do przebywającego za granicą szwagra. Po śmierci męża i jego brata ziemię przejęło państwo. Gospodarstwo z czasem udało się odzyskać córce panie Bronisławy, która zaopiekowała się matką. Seniorka zawsze lubiła opiekować się zwierzętami  i pracować w ogrodzie, zwłaszcza sadzić kwiaty. W wolnych chwilach ogląda w telewizji teleturnieje oraz czyta prasę. Najbardziej interesują ją lokalne wydarzenia, o których regularnie czyta w Gazecie Pomorskiej. W zeszłym roku przeprowadziła się do Brześcia Kujawskiego, gdzie regularnie odwiedzają ją wnuki.

 

 

Nestorka jest 163 osobą uhonorowaną marszałkowskim medalem dla najstarszych mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego. W tym tygodniu medale otrzymało także trzech innych seniorów.

 

Zapraszamy do kontaktu rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych, którzy do tej pory nie otrzymali medalu. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl.  Ze względu na epidemię Covid-19 zmieniliśmy zasady wręczania medali. Wyróżnienia wręczamy jubilatom przy zachowaniu wszelkich zasad reżimu sanitarnego lub przekazywane opiekunom seniorów. 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

19 lutego 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 22 lutego 2021 r.

 

Wręczenie medalu pani Bronisławie Tomczak, fot. fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu pani Bronisławie Tomczak, fot. fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu pani Bronisławie Tomczak, fot. fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu pani Bronisławie Tomczak, fot. fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu pani Bronisławie Tomczak, fot. fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie medalu pani Bronisławie Tomczak, fot. fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP