Nasze Święta

Okładka świątecznej płyty z 2015 roku

Najpiękniejsze kolędy na naszej świątecznej płycie

Zapraszamy do wysłuchania wydawanej co roku przez Urząd Marszałkowski płyty ze świątecznymi utworami. Tym razem na krążku znalazł się  program ,,Kolędy w Kłóbce”, na który składają się najpiękniejsze polskie kolędy wykonywane w scenerii odrestaurowanego XIX-wiecznego dworu na Kujawach.

 

Zachęcamy do udziału w konkursie, w którym nagrodami będzie to wydawnictwo, oraz do pobierania z naszej strony kolęd z płyt wydanych w latach ubiegłych (od 2009 roku).

 

Program ,,Kolędy w Kłóbce” to zbiór najbardziej znanych polskich kolęd wykonywanych w starannie odtworzonych wnętrzach dworu w Kłóbce – niegdysiejszej siedziby  rodu Orpiszewskich oraz Marii Wodzińskiej – muzy i jedynej narzeczonej Fryderyka Chopina. Widzowie będą mogli cofnąć się do przełomu XIX i XX wieku, kiedy to miejsce tętniło życiem. Wykonywane w towarzystwie fortepianu i skrzypiec utwory miały
w tamtym czasie nie tylko wymiar religijny, ale również i patriotyczny. W programie zobaczymy wielopokoleniową rodzinę ziemiańską, która zebrała się przy choince, aby śpiewać kolędy.  Podczas programu ,,Kolędy w Kłóbce” usłyszymy :

 

Polskie kolędy wykonują: Agnieszka Olszewska (sopran), Urszula i Bogdan Lisowscy (Towarzystwo Miłośników Kłóbki im. Marii Wodzińskiej – Orpiszewskiej), zespół folklorystyczny „Marynia” z  Kłóbki w składzie: Agata Pawlik, Hanna Krzyżanowska, Natalia Wilińska, młodzież z chóru „Canto” we Włocławku w składzie: Marian Szczepański (dyrygent),  Ada Gliszczyńska, Anna Paluszkiewicz, Filip Waliszewski, Mateusz Wojciechowski oraz Martyna Sprawka i Natalia Walczak z chóru „Nutka” Zespołu Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena we Włocławku. Solistom towarzyszy Kamila Sikorska – nauczycielka klasy skrzypiec w Szkole Muzycznej I stopnia w Radziejowie.

 

Do mieszkańców regionu trafiło 20 świątecznych krążków. Osoby, które jako pierwsze zadzwoniły 17 i 18 grudnia pod wskazany numer, otrzymały płytę ,,Kolędy w Kłóbce”.

Na stronie można wysłuchać i pobrać kolędy z płyt wydanych od 2009 roku. Wykonawcami świątecznych utworów w ubiegłych latach byli między innymi uczniowie szkół muzycznych w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku oraz bydgoski zespół muzyki dawnej Collegium Vocale.

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

16 grudnia 2015 r.