Nasze Święta

Festyn astronomiczny „Misja na Gwiazdkę”, Toruń, fot. Mikołaj Kuras
Festyn astronomiczny „Misja na Gwiazdkę”, Toruń, fot. Mikołaj Kuras

Misja na Gwiazdkę, czyli świąteczne festyny astronomiczne

Festyn astronomiczny w świątecznej atmosferze „Misja na Gwiazdkę” odbył się 19 grudnia w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. W programie znalazły się wspólne wypiekanie pierników, pokazy i doświadczenia fizyczne oraz wiele innych atrakcji.

 

Pierwszy festyn „Misja na Gwiazdkę” odbył się 18 grudnia w Centrum Kultury „Browar B” we Włocławku. W programie znalazły się obserwacje nieba z użyciem sprzętu astronomicznego, pokazy i doświadczenia fizyczne, opowieści o niebie oraz pokaz wypieku pierników. 

 

W sobotę (19 grudnia) bawiliśmy się w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. Spotkanie rozpoczęło rodzinne wypiekanie pierników z udziałem marszałka Piotr Całbeckiego (Przepis na świąteczne pierniczki z lukrem Mamy Marszałka Piotra Całbeckiego). Urząd przekształcił się w Stację Kosmiczną Proxima Centauri, a każdy mógł wyrobić dla siebie astronomiczny paszport uprawniający do lotu promem Alfa Centauri do nieznanej galaktyki. W programie znalazły się także obserwacje nieba z użyciem sprzętu astronomicznego, pokazy fizyczne, gry i zabawy z atrakcyjnymi nagrodami, seanse w mobilnym planetarium, warsztaty plastyczne i wiele więcej.

 

Toruńską  imprezę zakończył koncert świąteczny w wykonaniu Mistrzów Europy z Koronowa.  Na każdego czekała gorąca czekolada z gwiezdnym pyłem i jedyna na świecie jadalna mgławica planetarna.

 

Przedświąteczne festyny astronomiczne promował film „Pierwsza gwiazdka” przegotowany przez Instytut B61. 

 

Zapraszamy do odwiedzenia naszej świątecznej zakładki na stronie internetowej

 

Czytaj też: Region fanów „Gwiezdnych Wojen”

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

18 grudnia 2015 r.

ostatnia aktualizacja: 21 grudnia 2015 r.

 

Festyn astronomiczny „Misja na Gwiazdkę”, Toruń, fot. Mikołaj KurasFestyn astronomiczny „Misja na Gwiazdkę”, Toruń, fot. Mikołaj KurasFestyn astronomiczny „Misja na Gwiazdkę”, Toruń, fot. Mikołaj KurasFestyn astronomiczny „Misja na Gwiazdkę”, Toruń, fot. Mikołaj KurasFestyn astronomiczny „Misja na Gwiazdkę”, Toruń, fot. Mikołaj KurasFestyn astronomiczny „Misja na Gwiazdkę”, Toruń, fot. Mikołaj KurasFestyn astronomiczny „Misja na Gwiazdkę”, Toruń, fot. Mikołaj KurasFestyn astronomiczny „Misja na Gwiazdkę”, Toruń, fot. Mikołaj KurasFestyn astronomiczny „Misja na Gwiazdkę”, Toruń, fot. Mikołaj KurasFestyn astronomiczny „Misja na Gwiazdkę”, Toruń, fot. Mikołaj KurasFestyn astronomiczny „Misja na Gwiazdkę”, Toruń, fot. Mikołaj KurasFestyn astronomiczny „Misja na Gwiazdkę”, Toruń, fot. Mikołaj KurasFestyn astronomiczny „Misja na Gwiazdkę”, Toruń, fot. Mikołaj KurasFestyn astronomiczny „Misja na Gwiazdkę”, Toruń, fot. Mikołaj KurasFestyn astronomiczny „Misja na Gwiazdkę”, Toruń, fot. Mikołaj KurasFestyn astronomiczny „Misja na Gwiazdkę”, Toruń, fot. Mikołaj KurasFestyn astronomiczny „Misja na Gwiazdkę”, Toruń, fot. Mikołaj Kuras