Nasze Święta

Bożonarodzeniowy spektakl muzyczny w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce, fot. Andrzej Goiński
Bożonarodzeniowy spektakl muzyczny w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce, fot. Andrzej Goiński

Kultura na czas oczekiwania

W ostatnim tygodniu przed świętami Bożego Narodzenia zapraszamy na wydarzenia organizowane przez wojewódzkie instytucje kultury. W programach między innymi okołoświąteczne spektakle, koncerty, warsztaty i wystawy.

 

Przez cały grudzień Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu prezentuje świąteczną baśń muzyczną dla dzieci „Gra warta piernika, czyli Maurycy i kolędnicy”. Ta historia  właściciela sklepu z tradycyjnymi piernikami, który kiepsko odnajduje się w świecie, gdzie miarą szczęścia stał się zysk zostanie pokazana na scenie teatru w piątek i sobotę (19 i 20 grudnia) oraz pierwszą poświąteczną niedzielę (27 grudnia). Więcej.

 

Koncerty  „Wszystkie kantaty Bacha”  w Filharmonii Pomorskiej w najbliższy weekend (19-20 grudnia) to nie tylko muzyka mistrza baroku, ale także inne atrakcje dla dzieci i dorosłych. W czasie koncertów dla najmłodszych przygotowano warsztaty plastyczne z wykonywaniem ozdób choinkowych. Goście filharmonii będą mogli także wziąć udział w świątecznym losowaniu nagród, w którym do wygarnia będą zaproszenia na koncerty karnawałowe, rodzinne sesje fotograficzne, bony wakacyjne, choinki i kosze obfitości. Więcej.

 

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prufferowej w Toruniu zaprasza w sobotę (19 grudnia) na „Eko-wigilię”. W programie kiermasz produktów ekologicznych i świątecznego rękodzieła, zwiedzanie wznowionej wystawy „Przewodnik po Bożym Narodzeniu”, prelekcja na temat zdrowego odżywiania, korowód kolędników w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół nr 26 w Toruniu, wspólne śpiewanie kolęd ludowych oraz degustacja potraw wigilijnych z produktów ekologicznych. Więcej.

 

Pałac Lubostroń zaprasza w niedzielę (20 grudnia) na koncert bożonarodzeniowy, podczas którego zabrzmią najsłynniejsze kolędy i arie operetkowe. Wystąpią: Anita Urban (sopran), Alicja Tarczykowska (fortepian) oraz studenci śpiewu Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Więcej.

 

W Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu można oglądać dwie wystawy przygotowane z myślą o okresie świątecznym. W budynku przy Rynku Nowomiejskim  zwiedzający zobaczą prace przygotowane w ramach projektu „Światłopogląd”, natomiast w filii przy ulicy Kościuszki dostępna jest wystawa „Na całej połaci – śnieg”, na którą składa się ponad osiemdziesiąt dziecięcych prac malarskich, grafik i rysunków.

 

Na przełomie listopada i grudnia w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce (powiat włocławski) przygotowano bożonarodzeniowy program muzyczny, który zostanie wyemitowany w TVP Bydgoszcz 24 i 25 grudnia. Wśród wykonawców kolęd znaleźli się: Agnieszka Olszewska (sopran), zespół Marynia z Kłóbki oraz włocławskie chóry prowadzone przez Mariana Szczepańskiego. Więcej.

 

Jeszcze do końca tygodnia Muzeum Archeologiczne w Biskupinie organizuje lekcje muzealne pod tytułem „Tradycje bożonarodzeniowe”. Zajęcia są podzielone na część teoretyczną i praktyczną. W pierwszej uczestnicy (dzieci powyżej lat 7) poznają pochodzenie dobrze znanym symboli świątecznych. Następnie samodzielnie przygotowują ozdoby choinkowe i dekoracje świąteczne. Więcej.

 

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzeńskiej we Włocławku oraz Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prufferowej podczas grudniowych weekendów organizowały warsztaty i kiermasze świąteczne. O muzealnych wydarzeniach pisaliśmy tutaj i tutaj.

 

Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny, Filharmonia Pomorska, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prufferowej, Pałac Lubostroń, Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

16 grudnia 2015