Aktualności

Pierwsze konkursy w FEdKP, konferencja prasowa marszałka Piotra Całbeckiego, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Pierwsze konkursy w FEdKP, konferencja prasowa marszałka Piotra Całbeckiego, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Nasze Fundusze Europejskie 2021-2027 – pierwsze nabory wniosków

O szczegółach pierwszych konkursów (i naborów w trybie niekonkurencyjnym) o  dofinansowanie projektów w ramach Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza 2021-2027 poinformował 4 maja na konferencji prasowej marszałek Piotr Całbecki. Zakładamy, że ogłosimy w tym roku 101 naborów wniosków z łączną pulą 900 milionów euro (50 proc. środków FEdKP), z czego 42, z pulą 400 mln euro (23 proc. środków), jeszcze w tym kwartale.

Gospodarz województwa rozpoczął spotkanie z dziennikarzami od krótkiego podsumowania europejskiego wsparcia, które trafiło do naszego regionu w minionych 19 latach. To łącznie 30 miliardów złotych, z czego połowa środków to wsparcie z poziomu programów regionalnych zarządzanych przez samorząd województwa. Wykorzystaliśmy je na projekty modernizacyjne (jest ich razem 6 tysięcy),  zarówno inwestycyjne, jak i w sferze społecznej. Efekty to m.in. blisko 900 kilometrów nowych dróg w dobrym standardzie, setki kilometrów nowych wodociągów i sieci kanalizacyjnych, wsparcie rozwojowe dla 7 tysięcy przedsiębiorstw, wsparcie dla 2 tysięcy podmiotów ekonomii społecznej, 60 tysięcy osób objętych wsparciem w ramach programów społecznych.

Środki europejskie – prezentacja Departamentu Funduszy Europejskich

Ogłoszony już pierwszy konkurs o dofinansowanie w ramach programu regionalnego nowej perspektywy (FEdKP 2021-2027) dotyczy inwestycji w infrastrukturę gospodarki ściekowej, zasadniczym adresatem są samorządy lokalne. Do zagospodarowania jest 47 mln złotych.

Na początku czerwca uruchomimy nabór w trybie niekonkurencyjnym dotyczący środków przeznaczonych na budowę obwodnic na drogach wojewódzkich. Taki sposób dysponowania tymi środkami umożliwia nam uzgodniony z Komisją Europejską Regionalny Plan Transportowy. Tę pierwszą transzę (86 mln złotych) kierujemy na drugi etap budowy obwodnicy Mogilna.

Także w trybie niekonkurencyjnym uruchomimy finansowanie zakupu pięciu bezemisyjnych pociągów do obsługi pasażerskich połączeń regionalnych. Szacowana wartość inwestycji to 195 mln złotych.

W zeroemisyjny transport publiczny będą inwestować także samorządy zrzeszone w Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego (ZIT BydOF). 75,5 mln złotych to pula przeznaczona na zakup przyjaznych środowisku tramwajów i autobusów oraz tworzenie dla nich infrastruktury do ładowania/tankowania.

Pod koniec tego roku przedsiębiorstwa i inwestujące w rozwiązania oparte na odnawialnych źródłach energii samorządy lokalne będą mogły sięgnąć po nisko oprocentowane lub częściowo umarzane pożyczki finansowane w ramach FEdKP. Drogę do ich uruchomienia otwiera ustanowienie menedżera funduszu powierniczego, którym zostanie marszałkowski Kujawsko-Pomorski Fundusz Rozwoju (KPFR). Pożyczek udzielać będą wyłonieni przez KPFR pośrednicy finansowi. KPFR jako menedżer funduszu powierniczego będzie miał do dyspozycji 800 milionów złotych. Odnosząc się do działalności funduszu, który jest spółką samorządu województwa, marszałek Piotr Całbecki stwierdził, że krok po kroku przybliżamy się do realizacji idei stworzenia regionalnego banku rozwoju.

– W tej nowej perspektywie realizować będziemy wiele zupełnie nowych pomysłów. Jednym z nich są dwujęzyczne przedszkola – chodzi o naukę języka angielskiego dzieci na wczesnym etapie życia, bo wtedy nauka języków obcych jest najłatwiejsza. Innym jest nasz program nasadzeń przydrożnych, co jest odpowiedzią na oczekiwania społeczne, nie tylko środowisk ekologów. Jak wiadomo, przy naszych drogach nie ma drzew, one są pustyniami ekologicznymi – i chcemy to zmienić – podkreślił gospodarz województwa.

Nabory wniosków w FEdKP – prezentacja Departamentu Funduszy Europejskich

Podczas konferencji prasowej marszałkowi województwa towarzyszyli dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich w Urzędzie Marszałkowskim Rafał Pietrucień i wicedyrektor w tym departamencie Anna Głuszek.

Zobacz Znamy wartość wkładu budżetu państwa do nowego programu regionalnego

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

4 maja 2023 r.

Ostatnia aktualizacja: 10 maja 2023 r.

Pierwsze konkursy w FEdKP, konferencja prasowa marszałka Piotra Całbeckiego, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPierwsze konkursy w FEdKP, konferencja prasowa marszałka Piotra Całbeckiego, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPierwsze konkursy w FEdKP, konferencja prasowa marszałka Piotra Całbeckiego, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPierwsze konkursy w FEdKP, konferencja prasowa marszałka Piotra Całbeckiego, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPierwsze konkursy w FEdKP, konferencja prasowa marszałka Piotra Całbeckiego, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPierwsze konkursy w FEdKP, konferencja prasowa marszałka Piotra Całbeckiego, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP