Aktualności

Konferencja prasowa na temat rządowego wkładu do FEdKP 2021-2027, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP
Konferencja prasowa na temat rządowego wkładu do FEdKP 2021-2027, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP

Znamy wartość wkładu budżetu państwa do nowego programu regionalnego

Na poniedziałkowej (8 maja) konferencji prasowej w Bydgoszczy minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda poinformował o wysokości rządowego wkładu do naszego programu regionalnego nowej perspektywy. Budżet państwa standardowo współfinansuje programy regionalne, wartość tego dofinansowania w perspektywie 2014-2020 wyniosła 2,5 proc. alokacji, w obecnej będzie to ok. 3 proc. (300 milionów złotych).

Na montaż finansowy Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza (FEdKP) 2021-2027, naszego programu regionalnego nowej perspektywy, składają się środki unijne (85 proc. wartości, 1 836 mln euro) i środki krajowe (15 proc.), na które składają się pieniądze z budżetu państwa i wkład własny beneficjentów. 300 mln złotych, rządowe środki, o których mówił dziś w Bydgoszczy minister Puda, oznaczają, że wkład własny beneficjentów będzie wynosił średnio 12 proc. wartości projektów.

Podczas konferencji prasowej w bydgoskim Urzędzie Wojewódzkim, w której uczestniczyli również minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Łukasz Schreiber i wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, poinformowano także o dodatkowych środkach z programów krajowych nowej perspektywy dla ZIT-ów miejskich obszarów funkcjonalnych Bydgoszczy i Torunia. W obu przypadkach chodzi o „dedykowane koperty” (tak formułuje to w komunikacie ministerstwo) z programu krajowego Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko. Wartość alokacji to w obu przypadkach 225 mln złotych.

Samorząd województwa od wielu miesięcy intensywnie pracuje nad wdrażaniem FEdKP 2021-2027. Pierwszy konkurs o dofinansowanie ogłosiliśmy już w kwietniu. Zakładamy, że ogłosimy w tym roku 101 naborów wniosków (konkursów i naborów niekonkurencyjnych) z łączną pulą 900 milionów euro (50 proc. środków FEdKP), z czego 42, z pulą 400 mln euro (23 proc. środków), jeszcze w tym kwartale.

Ogłoszenie informacji o wkładzie budżetu państwa do FEdKP jest dla nas istotne m.in. ze względu na pierwszy nabór wniosków o dofinansowanie, który ogłosił właśnie pełniący w programie regionalnym funkcję instytucji pośredniczącej Wojewódzki Urząd Pracy – bo rządowe środki zostaną w nim wykorzystane. Nabór ten (w trybie niekonkurencyjnym) jest adresowany do powiatowych urzędów pracy w całym regionie, które w ramach przyznanych grantów sfinansują działania na rzecz poprawy sytuacji na regionalnym rynku pracy (staże, szkolenia, dotacje na pierwszy własny biznes, dofinansowanie zatrudnienia). WUP jest jedną z dwóch instytucji, którym zarządzający programem samorząd województwa powierzył obowiązki instytucji pośredniczącej – drugą jest związek Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Zobacz

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

8 maja 2023 r.

Ostatnia aktualizacja: 9 maja 2023 r.

Konferencja prasowa na temat rządowego wkładu do FEdKP 2021-2027, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPKonferencja prasowa na temat rządowego wkładu do FEdKP 2021-2027, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPKonferencja prasowa na temat rządowego wkładu do FEdKP 2021-2027, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPKonferencja prasowa na temat rządowego wkładu do FEdKP 2021-2027, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPKonferencja prasowa na temat rządowego wkładu do FEdKP 2021-2027, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPKonferencja prasowa na temat rządowego wkładu do FEdKP 2021-2027, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP